מה משותף ללוח השחמט ולחדר ישיבות?

שחמט. המשחק הקלאסי של אסטרטגיה וטקטיקה. של פרשים מזנקים מעל רגלים. של רצים זזים באלכסון כדי להכות את האויב. של מלכות מאיימות על מלכים בשח-מט מצידו השני של הלוח. ושל רגלים נחותים שמצליחים לחצות את כשדה הקרב המטאפורי לאורכו כדי לזכות בהכתרה.

אין עוד משחק שדומה לשחמט. במשך אלפי שנים הוא שבה את דמיונם של מלכים ופשוטי עם כאחד. היכולת שלו ללמד טקטיקות של שדה קרב מסבירה מדוע הפך משחק השחמט לנפוץ וחשוב כל כך בקרב מצביאים, כמו גם בקרב ג׳נטלמנים במועדוני גברים, ופרופסורים באוניברסיטאות. וזה לא אומר שהמשחק אינו מתאים לכל המגדרים. הנטייה ההיסטורית להתייחס למשחק כאל תחום גברי בלבד כבר חלפה מן העולם. נכון להיום, ישנן 39 נשים שמחזיקות בתואר רב-אמן בינלאומי (Grandmaster). וזה לא פלא. השחמט כבר לא משמש רק כהכנה לאנשי צבא לקראת מלחמה, כפי שהיה לפני אלפי שנים, אלא ככלי מצויין לפיתוח יכולת החשיבה.

בעולם העסקים, לשחמט יש תפקיד חשוב בהצלחה. למעשה, שחמט מועיל וכמעט הכרחי בכל תחום הדורש למידה.

משחק גדול שמפתח מוחות קטנים

מחקרים רבים מצאו ששחמט מצוין להתפתחות המוח. הם מראים כיצד שחמט משפר יצירתיות, זיכרון, כישורי קריאה, יכולת לתכנן מראש, ופתרון בעיות. מי שמכיר את המשחק, יכול להבין בקלות איך המשחק חולש על כל התחומים האלה.

היצירתיות באה לידי ביטוי בדרך שבה בוחרים לשחק. מי שמשחק מתמודד כל הזמן מול שחקנים אחרים שלהם טקטיקות שונות. כדי לנצח צריך לפתח שיטות חדשות כנגד מגוון רב של אסטרטגיות. יש צורך מתמיד לחשוב על כיוונים שונים, דרכים חדשות להשתמש בכלים על הלוח, להפתיע את היריב ולהכות את הכלים שלו.

הזיכרון משתפר מפני שצריך לשנן אסטרטגיות, לזהות מהלכים של היריב, ולזכור כל הזמן כמה מסוכן יכול להיות שדה הקרב של לוח המשחק: מערך מלא מלכודות יכול להפיל את כלי המשחק שלך אחד אחד.

כישורי קריאה משתפרים מפני שדרוש ריכוז אינטנסיבי כדי לשחק שחמט – במשחק יש 64 משבצות ו-32 כלים בעלי יכולות שונות. ילדים שלומדים לקרוא זקוקים ליכולת הריכוז שהמשחק מפתח כדי להצליח לקרוא בהתחלה כשזה עדיין קשה, וגם להנות מקריאת ספרים ומהבנתם בשלב מאוחר יותר.

קל להבין איך היכולת לתכנן מראש ולצפות מהלכים משתפרת כאשר משחקים שחמט. אחרי הכל, זהו משחק אסטרטגיה שלא מבוסס על מזל, אלא על מיומנות של שחקן בכל מהלך ומהלך. אומרים שלשחקן או שחקנית שיכולים לספור חמישה מהלכים קדימה, יש סיכוי לזכות בתואר רב אמן בשחמט. תכנון מראש פירושו פיתוח אסטרטגיה מורכבת כדי ליצור מלכודת לשחקן היריב ולהתחיל להכות את כלי המשחק שלו — ובכך להחליש אותו ולבסוף להביס אותו. שחקן טוב צריך גם לנסות לצפות מראש את התוכניות של היריבים שלו: המלכודות שיניחו, כמו מהלך שמפתה אותך להכות חייל שלו בקלות, שימוש בחייל כפיתיון שמטרתו להכות כלי חשוב יותר שלך. למשל, מהלך קטלני שבו מלכה שמכה פרש (כלי בצורת סוס) מובסת אחר כך על ידי צריח. אבל יש כאן גם שיעור חשוב: תמיד צריך לחשוד במתנות.. במיוחד אם זה סוס טרויאני ששלח האויב!

 "קדימה, לניצחון!" חשבנו שכדאי לתת לכם לפחות קרב אחד גדול, אם כבר בשחמט עסקינן.

פתרון בעיות בהמולת הקרב

ובאשר לפתרון בעיות, היכולת הזאת נבנית בטבעיות במהלך משחק המייצג מלחמה עתיקה, עם סוסים מסתערים, חיל רגלים שמתקרב במהירות, רצים וצריחים המייצגים כלי נשק, וכוח עילית שמבקיע פרצות בהגנה, וכל אותו הזמן, המלך מוקף על ידי שומרי ראשו, מוגן ובטוח ככל האפשר.

החיילים נפגשים במרכז שדה הקרב. שקשוק טבעת הברזל מהדהד אל העורבים החגים מעל. השדה מואר מאש חיצים בוערים, ואבירים רכובים על פרשים מתקשים להדוף רומחים ארוכים שמופנים כלפיהם. הרצים מאיימים בסיבוב אימתני וכוחות עילית נכנסים היישר אל תוך מעגל הלחימה – זורעים הרס ומחסלים את ראשי הצבא.

מספר האבדות עולה ככל שעובר הזמן, כלי משחק שוכבים על צידם, פרשים מובסים, ורצים וצריחים מתמוטטים. אנחנו בסוף המשחק עכשיו, ומי שיש לו יתרון מספרי כנראה ינצח הפעם. אבל הגנרל בהגנה נואש להימנע מתבוסה והוא משתמש בשיטה יצירתית לפתרון בעיות כדי ליצור תיקו. במלחמה, כמו בעסקים, לפעמים צריך לכבות שריפות בשיא הבזק.

"מלכה לצריח 5". תכנון עסקי ואסטרטגי דומים מאוד לשחמט.

לוח השחמט וחדר הישיבות

משחק השחמט, במלוא תפארתו, מתעלה מעל סך חלקיו, ומלמד ילדים איך להתמודד עם קשיים מנטליים ולצאת כשידם על העליונה. העולם מלא בקרבות מנטליים מכל מיני סוגים – ממריבות במגרש המשחקים ועד לפוליטיקה במקום העבודה. החיים עצמם הם משחק אסטרטגיה. לכן, פיתוח חשיבה אסטרטגית וטקטית יכול לאפשר לכל אחד לתכנן כמה מהלכים מראש גם בחיים עצמם. וזה נכון במיוחד בפגישות עסקיות בחדרי ישיבות, בהן עליך לפעול כמו בתפקיד מבצעי רק בהקשר עסקי. איך אפשר לשפר את המכירות? איך למשוך עוד לקוחות? איך להתעלות על המתחרים שלהוטים ממש כמוך לזכות בנתח שוק גדול יותר?

זה שדה הקרב של עולם העסקים. כדי להצליח בו, צריך לפעול ממש כמו במשחק השחמט. לבחור מהלך פתיחה, לשנות ולנתב את התוכנית המרכזית, ובעזרת נחישות זהירה, להביא לסיום מוצלח עבורך. אפשר למשול את זה לחתימת חוזה עם לקוח גדול שמגדילה את העסק שלך, או לנטרול פעולה של החברה המתחרה בזכות תכנון מראש.

הילדים שלכם יכולים להיות אשפי טקטיקה. המצביאים העתידיים של שדה הקרב העסקי.

מעבר ליתרונות הרבים שציינו לגבי ההתפתחות קוגניטיבית של ילדיכם, היתרון הברור ביותר הוא היכולת לתכנן ולהתכונן. יכולת זו תועיל להם כשיגדלו וישתלבו בעולם העבודה, עולם מלא מהמורות שצפוי לעבור עוד שינויים רבים בעתיד.

לא צריך להיות גאון כדי ליצור ולהצליח. סטיב ג'ובס היה בראש ובראשונה איש של חזון. הוא יכול היה להיות שחקן שחמט מעולה. (למעשה, הוא באמת היה שחקן מעולה. הוא אפילו שיחק ווריאציה ייחודית ומורכבת יותר של המשחק הנקראת קריגספיאל). הוא זיהה פערים בשוק הטכנולוגי שהיוו הזדמנות עסקית, וחשב על דרכים לשפר טכנולוגיות שלא תפסו עדיין. כך, בתחילת שנות ה-2000 כבר היו נגני MP3, אבל כמעט אף אחד לא השתמש בהם עד שהאייפוד כבש את הזירה.

טלפונים סלולריים לא היו כל כך חכמים לפני שהמציאו את האייפון. האייפון יצר תחום טכנולוגי חדש לחלוטין, הכולל פיתוח אפליקציות, שרבות מהן הופכות את חיינו להרבה יותר קלים. הטאבלט היה מוצר שנכשל שנים לפני שג'ובס הביא לנו את האייפד. וכך, במהלך שנראה לנו כמו שנייה, הוא יצר שוק חדש ומוצרים שבמהרה חיקו את שלו.

מאז שסטיב ג'ובס נפטר, חברת אפל ממשיכה לעודד את רוח החדשנות שלו בשוק השבבים שבעמק הסיליקון. אפל יצרה את שבב ה-M1, המבוסס על ארכיטקטורה חדשה לחלוטין בהשוואה לשבבים של חברות אחרות כמו אינטל. מה היתרון המרכזי שלו? הוא צורך מעט מאוד חשמל ונותן תפוקה גבוהה. איך זה קשור לשחמט? יצירתיות, תכנון, ומחשבה קדימה – כל המיומנויות שהזכרנו קודם כחלק ממשחק השחמט.

ראיית הנולד פירושה לראות מה שאחרים לא רואים, כמו פערים בשוק. יצירתיות פירושה למצוא פתרונות עסקיים לפערים האלה. ותכנון פירושו להניע לפעולה את החזון. בזכות כל אלה חברה כמו אפל שווה היום יותר מטריליון דולר. זאת דוגמה מצויינת למה שאפשר לכנות שליטה בשדה הקרב הטכנולוגי. או כמו שמר ג'ובס זכרונו לברכה יכול היה לומר ולא פעם אחת "שח-מט, שוק ההייטק."

האם הילד שלך יהיה החדשן הבא? האם הילדה תגדל להיות גאונה טקטית, המסוגלת לגייס כוחות מוכשרים ולכבוש נתח שוק? אנחנו לא יכולים לחזות את הנולד. אבל כך או כך, קורסי השחמט שלנו יתנו להם את הסיכוי הטוב ביותר לתפוס יוזמה בחדרי הישיבות בהם ימצאו את עצמם בעתיד, ולהמשיך להתפתח ולהשתפר דרך תרגול המשחק הוותיק הזה.

ואולי יום אחד יוכתרו למלך או למלכה של עסק משלהם.

תגובות

השאר תגובה