ילדים צריכים ללמוד איך להפסיד בכבוד.
כיצד שחמט יכול לסייע?

אף אחד לא אוהב להפסיד. כאשר ילדים מפסידים במשחק, הם עלולים לחשוש שמשהו לא בסדר איתם באופן אישי, שהם נכשלו, או שהם פשוט לא הולכים להצליח במשהו לא משנה כמה הם ינסו.

להפסיד בכבוד היא מיומנות חיים חשובה; כאשר ילדים לומדים להפסיד בסביבה בטוחה, הם מסוגלים להתמודד טוב יותר כשיעשו טעות בעולם האמיתי. ילדים שלומדים להפסיד בכבוד מבינים שניצחון הוא לא הכל. הם פחות נוטים לרמות ולנצח בכל מחיר. הם גם מסוגלים להבין טוב יותר שהפסד לא הופך אותם לכישלון – זה רק חלק מהחיים.

ללמוד להפסיד, עם זאת, לא תמיד נעים לילדים צעירים. למרבה המזל, יש דרך קלה ללמד את הילדים איך להפסיד בכבוד: משחק השחמט.

למה ללמוד להפסיד היא מיומנות חשובה בשחמט?

הפסד הוא חלק גדול בשחמט. אפילו מי שמנצח במשחק חייב להתמודד עם הפסד; על מנת לנצח בשחמט, שחקן חייב להקריב כלי משחק בדרכו על פני הלוח. אין כמעט דרך לנצח בלי לאבד כמה כלים ליריב.

לדברי דניאל ג'ולי, המפתח של קורס השחמט החדש של Tekkie Uni עבור ילדים בכיתות א'-ד', ללמוד להפסיד היטב הוא חלק חשוב בלימוד שחמט. הצעד הראשון, הוא אומר, הוא לוודא שהם יודעים שלהפסיד ולעשות טעויות זה חלק טבעי במשחק – לא כישלון אישי.

"הפסדתי לסבא שלי חמש או שש שנים לפני שהיה לי ניצחון אחד", אומר ג'ולי- שהוא שחקן שחמט מקצועי.

טעויות עלולות לגרום לילדים להרגיש שהם נכשלו, אבל הם בעלי ערך, הוא אמר – אף אחד לא יכול ללמוד אם הוא לא עושה טעויות. ילדים בקורס האונליין משתתפים במשחקים אחד נגד השני; זה עוזר להם במובנים רבים. ישנם מספר משחקים בשיעור, כך שילדים יוכלו לחוות גם ניצחון וגם הפסד, במקום לבנות את כל הציפיות שלהם על משחק אחד. הם גם לומדים להבחין בטעויות שלהם ולהשתמש בטעויות האלה כדי לשפר את המשחק הבא שלהם. הפסדים, אומר ג'ולי- מחכימים תלמידים לעתים קרובות, יותר מאשר הניצחונות שלהם – ילדים לומדים סבלנות, חשיבה אנליטית וביטחון עצמי כשהם רואים טעות ומצליחים לשפר את המשחק שלהם בגלל זה.

"למדתי הרבה יותר מההפסדים שלי מאשר מהניצחונות שלי", הוא אמר.

איך שחמט מלמד ילדים כיצד להפסיד?

הצעד הראשון בללמד ילדים איך להפסיד בצורה טובה, אומר ג'ולי, הוא ליצור סביבה שעוזרת לילדים להרגיש טוב יותר לגבי ההפסד. חלק מזה מובנה בתוך תרבות השחמט.

לדוגמה, לפני ואחרי כל משחק, השחקנים לוחצים ידיים, מפגינים אחד לשני כבוד, בדיוק כפי שהם היו עושים בספורט. ג'ולי עושה כמיטב יכולתו כדי ליצור את אותו סוג של טקס אונליין.

"אנחנו לא בדיוק יכולים ללחוץ ידיים אונליין, אבל אנחנו פותחים כל טורניר ואומרים בהצלחה ליריב שלנו", אמר.

בסוף המשחק הוא מבקש מהם לומר דברים כמו "זה היה משחק טוב", או אם תלמיד ניצח, "היה לי מזל לראות את הטעות שלך ולהשתמש בה לטובתי".

הכבוד הזה בין השחקנים גורם לכך שילדים תמיד מתבקשים להכיר ולהחמיא ליריב שלהם על המהלכים הטובים שלו, לא משנה איך המשחק נגמר או מי ניצח. זה אומר שהמנצח מחמיא למפסיד על המהלכים הטובים ביותר שלו, והמפסיד מזהה גם את המהלכים הטובים של המנצח.

גישה כזו מבטיחה ששני הילדים יזכו בהוקרה על מה שהם עשו טוב במשחק. זה גם שומר את המנצח צנוע; הם לא יכולים להתמקד יותר מדי בניצחון שלהם (או להיות יהירים) אם הם גם מחמיאים על ההצלחות של היריב.

במילים אחרות, ללמוד להפסיד גם מסייע לילדים לנצח בכבוד.

חשוב גם להוות דוגמה כיצד מפסידים יפה בשביל הילדים. ג'ולי אוהב לספר לתלמידים שלו שלמרות שהוא מורה, עדיין יש לו מדריך שחמט משלו. זה מדהים את תלמידיו, אבל ג'ולי מסור לשיפור המשחק שלו וללמידה מהטעויות שלו. זה גם חלק גדול בללמד ילדים להפסיד – כשהם רואים שמבוגר שהם סומכים עליו משלים עם הפסד, הם לא מרגישים כל כך נורא להפסיד בעצמם.

רשמו את ילדיכם עכשיו לקורס השחמט לילדים של Tekkie Uni וקבלו שני שיעורי ניסיון חינם!

תגובות

השאר תגובה