ממדע בדיוני למציאות:
המצאות מסרטים ישנים שהפכו עם השנים למציאות

עושה רושם שאוסקר ויילד צדק כשכתב: "החיים מחקים את האומנות הרבה יותר מאשר האומנות מחקה את החיים". ראינו את זה לאורך העשורים, כשתסריטאים יצירתיים המציאו בסרטים ובסדרות טכנולוגיות, שנראו בזמנו בדיוניות לחלוטין והיום הן חלק בלתי נפרד מחיינו.

האם לאותם כותבים היתה מכונת זמן? ובכן, מאחר והשאלה הזו יעשויה להצית ויכוח מדעי, אנחנו מעדיפים לשאול שאלה אחרת: אילו המצאות וטכנולוגיות מטורפות אנו רואים בסרטים היום, שיהפכו למציאות בעשורים הבאים?

בפסקאות הבאות נראה לכם כיצד המצאות מדע בדיוני מסרטים ומתוכניות טלוויזיה הפכו חלק מהמציאות שלנו. לשם כך, נעבור על חמישה סרטים וסדרות טלוויזיה מהעבר שחזו טכנולוגיות והמצאות בעתיד!

אתם יכולים לחשוב על עוד תוכנית טלוויזיה או סרט שחזו את העתיד? אל תהססו לכתוב על כך בסעיף התגובות שבהמשך. עכשיו, בואו נופתע מהתחזיות האלה שאולי לא ראינו כשצפינו בסרטים האלה לראשונה… מוכנים? בואו נתחיל!

5 סרטים וסדרות טלוויזיה שחזו טכנולוגיה עתידית

יש כמה דברים שאנחנו כן יודעים על העתיד. יש כמה עובדות סטטיסטיות לגבי מה תהיה אוכלוסיית העולם בעוד 10 ו-20 שנה. יש כמה דברים שאנחנו באמת יכולים לומר על העתיד הקרוב במונחים של חדשנות, ואפילו בריאות.

למרות זאת, אין דרך לדעת איך תיראה הטכנולוגיה של העתיד ואיזה סוג של פתרונות טכנולוגיים יהיו זמינים לשימוש ב-2050. לכן זה פשוט מרתק לראות איך הסרטים והתוכניות שאנחנו הולכים להראות לכם חזו דברים שאנחנו משתמשים בהם על בסיס יומי, כשהרעיונות לדברים האלה טרם נוצרו.

הביטו בחמשת הסרטים והתוכניות שחזו את העתיד בצורה מושלמת ומפתיעה!

1. בחזרה לעתיד: שיחות וידאו

למרות שזו הייתה אחת הסצנות העצובות ביותר בסרט "בחזרה לעתיד", רוברט זמקיס וצוותו הראו לנו שיחות וידאו לפני שהן באמת היו קיימות. מרטי מק'פליי פוטר בשיחת וידאו יותר מ-15 שנה לפני שהטכנולוגיה הזאת הפכה נפוצה.

כמה פעמים ביום יש לכם שיחות זום? ובכן, תנו לנו להזכיר לכם את הפעם הזאת שלמרטי מק'פליי היתה שיחה כזאת…

2. מסע בין כוכבים: טאבלטים

אנחנו לא חושבים שניוטה אוהורה, קפטן קירק, או ספוק הלכו לקולג' עם ביל גייטס. גם לא סביר להניח שג'ורדי לה פורג' היה אפילו בקרבת המוסך שבו סטיב ווזניאק הקים את אפל.

אז איך זה שהסרט מ-1966 מנבא טאבלטים? ובכן, הכל מסתכם בדמיון, בחדשנות, ובחשיבה על אלמנטים שיכולים לפתור את הבעיות היומיומיות שלנו בדרך יצירתית ומלאת תושייה.

אתם לא מאמינים לנו? אתם לא זוכרים שום דמות ממסע בין כוכבים שמשתמשת בטאבלט? ובכן, תראו את זה:

3. משפחת סילוני (הג'טסונס): עוזרים רובוטיים

איזו אנימציה מדהימה! דמויות מקסימות, סיפורים משעשעים, ותחזיות פנומנליות לעתיד שלא היה להם מושג עליו.

היום, מאוד נפוץ שיש רובוטים שעוזרים בבית. אנחנו לא מדברים על רובוטים דמויי אדם, אלא על חפצים זעירים שיכולים לנקות את הרצפות שלנו, ואפילו לבשל לנו.

כשרוזי הופיעה לראשונה, הקהל לא באמת האמין שיום אחד – במוקדם ולא במאוחר – לכולנו תהיה עזרה רובוטית בבית כדי לנקות, לבשל, לחמם ולשחק. באילו עוד חפצים מ"משפחת סילוני" אתם משתמשים על בסיס קבוע? ספרו לנו בתגובות!

4. מרדף ממוחשב (Hackers): מציאות מדומה

הסרט הזה מ-1995 מראה לנו המצאה שהושקה רק לפני כמה שנים. בסרט אנחנו רואים מתבגר שמשתמש במכשיר מציאות מדומה או רבודה כשבעולם האמיתי באותה שנה אפילו האינטרנט היה עדיין בחיתולים.

הדמיון בין החפץ המוצג בסרט ל"Oculus", משקפי המציאות המדומה שהשיקה פייסבוק ב-2012, הוא פשוט מדהים! תסתכלו, כאן:

5. עימות חזיתי (Face/Off): טכנולוגיית השתלת פנים

הסרט המדהים הזה מראה לנו את סיפורו של אדם שהחליט לעבור השתלת פנים כדי שיוכל להיראות בדיוק כמו האויב הגדול שלו. השתלת הפנים החלקית הראשונה בהיסטוריה התרחשה בצרפת ב-2005, אבל הסרט הזה נגע בנושא הרגיש והחשוב עוד ב-1997.

אנחנו יודעים שרבים מכם היו רוצים להיראות כמו ניקולס קייג או ג'ון טרבולטה, והודות להתקדמות של טכנולוגיה בתחום הבריאות, עכשיו זה אפשרי. עכשיו, איך מייק וורב וג'ון וו חשבו על זה כל כך הרבה זמן לפני שזה באמת הפך לאפשרי?

הילדים שלכם יכולים ליצור סרטים וסיפורים משלהם. תנו להם את הכלים שהם צריכים!

כל הסרטים האלה נוצרו והופקו על ידי מוחות ממציאים אשר – מבלי לדעת על כך – חזו את העתיד. היוצרים האלה העלו רעיונות שנשמעו מטורפים, אבל התבררו כפתרונות יוצאי דופן לבעיות היומיומיות שלנו.

אנחנו מזמינים אתכם לשאול את ילדיכם על אילו המצאות הם יכולים לחשוב, אפילו אם הן נשמעות מטורפות ובלתי נגישות, ואז תציעו להם את האפשרות ליצור סיפור סביב ההמצאות האלה.

בקורס ה-YouTube המקוון שמציעה Tekkie Uni, ילדיכם ילמדו כיצד לספר סיפורים בצורה אודיו-ויזואלית. הילדים שלכם יגלו שכל הרעיונות שיש להם בראש יכולים לתת השראה לאחרים. הילדים שלכם יבינו, באמצעות חוויית למידה מעשית, שהם יכולים לעשות דברים יוצאי דופן… במיוחד, בפורמט וידאו.

אז למה אתם מחכים?

תגובות

השאר תגובה