נא להכיר:
מדריכת Tekkie Uni מג'ד אסף

מג'ד אסף לא זוכרת תקופה שהיא לא רצתה להיות מורה. התשוקה ללמד תמיד הייתה חלק מחייה.

"אני זוכרת כשהייתי ילדה, מישהו שאל אותי בפעם הראשונה, 'מה את רוצה להיות כשתגדלי?'", אמרה. "הדבר הראשון שעניתי היה 'מורה'."

זו שאלה נפוצה לשאול ילדה, אבל תשוקתה של מג'ד כלל לא הייתה נפוצה. היא באמת רצתה ללמד, והיא מצאה דרכים לעשות זאת אפילו כילדה. כשהיא הייתה בבית הספר, היא שיחקה את תפקיד המורה עם קבוצה של חבריה לכיתה. אחותה הגדולה, שמשמשת מודל לחיקוי עבורה, הייתה מורה ועודדה את חלומותיה של מג'ד.

לכן, זה היה אולי בלתי נמנע שמג'ד תהפוך למורה בעצמה – למרות שהיא לא ציפתה ללמד אונליין, או ללמד תכנות. התואר שלה באוניברסיטה הערבית האמריקאית (AAUP) בג'נין, פלסטין, היה תרגום לאנגלית.

חודשיים לאחר סיום הלימודים, עם זאת, היא מצאה עבודה בהוראת פיתוח אפליקציות ב- Tekkie Uni. בהתחלה היא הייתה מהוססת – היא לא ידעה דבר על תכנות – אבל ככל שקראה יותר, ודיברה עם אחרים על תכנות, מג'ד התחילה להבין שתכנות יכול להיות הרפתקה חדשה עבורה; ומשהו שונה ממה שהיא עשתה בעבר.

"תכנות הוא משהו שונה לגמרי", היא אמרה. "כשהתחלתי את ההכשרה ב- Tekkie Uni, גיליתי שיש משהו מעניין ומיוחד בתכנות, ולכן הלכתי צעד אחד קדימה ומעולם לא התחרטתי שבחרתי ב- Tekkie Uni ובתחום התכנות".

מדוע חשוב לילדים ללמוד אונליין?

למג'ד רקע מסורתי בהוראה והיא גם לימדה בכיתה באופן אישי. כשהחלה ללמד ב- Tekkie Uni, היא גם לקחה עבודה במרכז השפות של AAUP, לימדה תלמידים מיומנויות האזנה והבעה. לפני כן, לימדה במרכזים פרטיים, ועזרה לתלמידים בגילאים שונים לרכוש את השפה האנגלית. לפני המגפה, היא קיבלה את הסמכת ה-TOEFL (בחינה באנגלית כשפה זרה) שלה, והתקבלה כמורה בתוכנית AMIDEAST Access, תוכנית חדשה שנועדה ללמד אנגלית לבני נוער מקהילות עניות.

הוראה אונליין הייתה חוויה שונה מאוד, היא אומרת. במקום להשתמש בשפת גוף או בקשר עין כדי לתקשר עם התלמידים, היא משתמשת בכלים כמו הערות, הסבר, צ'אט ורכיבים חזותיים כגון צורות וצבעים כדי לשמור על מעורבות ועניין של הילדים בשיעור. זו דרך שונה ללמד, אבל היא ראתה איך זה מועיל ללומדים.

"בכיתה המסורתית, התלמידים יושבים ורוב הזמן הם מוגבלים ונאלצים להתמקד או להיות בקשב. הם מרגישים שצופים בהם כל הזמן", אומרת מג'ד. "מגבלות אלה נעלמות עם סביבת למידה אונליין."

למידה אונליין יכולה לעזור לתלמידים מסוימים להיות בטוחים יותר. אם ילד לחוץ וביישן בכיתה רגילה, לדוגמא, הוא עשוי להרגיש יותר נוח אונליין, כשהחברים לכיתה לא יכולים לראות אותו (בכל שיעורי Tekkie Uni הילדים נדרשים להשאיר את המצלמות שלהם כבויות).

ילדים גם לומדים כישורים חשובים, היא אמרה, כמו להגיע לשיעורים שלהם בזמן.

"חוויית הלמידה הווירטואלית הנוכחית לימדה את התלמידים להיות דייקנים והם רגילים כעת להשתמש בכלים אונליין שמסייעים להם להתקדם", אמרה. "תארו לעצמכם בכיתה מסורתית כמה זמן התלמידים מבזבזים מהרגע הראשון שהם נכנסים לכיתה ועד שהם מתמקמים בשולחן שלהם ופותחים את המחברת שלהם".

כשלומדים אונליין, התלמידים מוכנים ברגע שהם מתחברים, ו-Tekkie Uni מצפה מהילדים לנהל את לוחות הזמנים שלהם ולהתחבר בעצמם.

לימוד תכנות חשוב גם לילדים, היא אמרה.

כמורה לאנגלית שגם מלמדת קורס תכנות, מג'ד מאמינה ששפת התכנות תהפוך לשפה הדומיננטית של העתיד. היא רוצה שילדים יהיו מוכנים לזה.

"תכנות הוא תחום נפלא," אמרה מג'ד.

היא ציינה שילדים שלומדים תכנות אונליין צוברים ביטחון וניסיון טכנולוגי. הם לומדים לחשוב מחוץ לקופסה ולפתור בעיות בעצמם.

"כשאתה לומד תכנות – במיוחד עם Tekkie – אתה מתבקש להשתמש בדמיון שלך ולהיות יצירתי", היא אמרה.

מה הדבר הכי טוב בהוראה?

מג'ד אוהבת את היצירתיות של תלמידיה. יש לה הרבה תלמידים שהם פותרי-בעיות יצירתיים בכיתה, וניגשים לבעיות בדרך חדשה – לפעמים בדרכים שהיא לא הייתה חושבת עליה בעצמה. הם באים עם רעיונות חדשים ודרכים לעקיפת הבעיה, ולעתים קרובות מפתיעים אותה בגישה שלהם לפרויקטים ולאתגרים.

"אני זוכרת שפעם עבדנו בכיתה על אפליקציה מאוד פשוטה, ואחד התלמידים שלי הפך את האפליקציה הפשוטה הזאת לפרויקט מאוד יפה", היא אמרה. "באפליקציה הזאת אנחנו בדרך כלל מלמדים את היסודות, אבל התלמיד הזה לקח את היסודות והשתמש בהם בפרויקט שהוא עבד עליו, שקשור לתפילה ולשבח. עבור תלמיד בגילו, זה היה מאוד מיוחד".

ב- Tekkie Uni יש אווירה מהנה, היא אומרת, עבורה ועבור התלמידים. יש הרבה רגעים כיפיים בכיתה, והיא ותלמידיה צוחקים הרבה בזמן שהם לומדים. זה היה נכון גם במהלך המגפה – הזמנים היו קשים יותר, אבל לתלמידים היה יותר זמן פנוי והם העריכו את האפשרות לבוא לשיעורי תכנות כרגיל. חלקם אפילו ביקשו עוד משימות.

מג'ד אוהבת לראות את תלמידיה לומדים וגדלים, נהנים מהידע שהיא מעבירה להם ומיישמים אותו בדרכם שלהם.

"זה לא רק שאני מוסיפה לידע שלהם, אני מוסיפה גם לידע שלי, זה מה שאני הכי אוהבת בהוראה", אמרה. "כשאתה מלמד, אתה מטביע חותם ואתה בונה בן אדם – פשוטו כמשמעו – ובסופו של דבר יש לך מסר להעביר."

תגובות

השאר תגובה