היתרונות בילדים משועממים

לפני שנים רבות…בארץ רחוקה, הפלגתם בים, מגלים איים ובהם אוצרות טמונים, נלחמתם באנשי חרבות אמיצים ובדרקונים יורקי אש. פגשתם אינספור גיבורים, יצאתם להרפתקאות, ונקלעתם לתסבוכות מהם הצלחתם להינצל. סכנה הייתה שם המשחק!

וכמובן, ארץ זו שהשתרעה על פני אלפי קילומטרים הייתה למעשה הגינה שלכם, החדר או הסלון בביתכם. הדמיון שלכם לקח אתכם הרחק משם, אל מחוזות שמעבר לקירות הבית שלכם, למסע בזמן ובמקום.

היום, לילדים אין הזדמנות לחוות את אותן חוויות. הם גדלו עם טכנולוגיה ביד כחלק בלתי נפרד מקיומם. וזה לא דבר רע בהכרח. הטכנולוגיה שיפרה את חייהם של מיליונים, החל מניתוחים מצילי חיים באמצעות מחשבים בהם נעזרים המנתחים ועד לאפליקציות פשוטות שמוצאות לכם הסעה זולה משדה התעופה.

אבל לצד זאת היא מהווה איום של אובדן דברים אחרים. כמו למשל ארץ לעולם לא בה ביקרתם כילדים. לא הרבה ילדים מגיעים אליה כיום. מסכי מחשב, קונסולות משחק, טאבלטים אישיים וטלויזיות חכמות שואבים את מרבית זמנם של הילדים. והדאגה של ההורים מוצדקת. כי כי זמן מסך ארוך מידיי עלול להוות בעיה.

המסך משתלט על עולמם של ילדיכם מהר מאוד. הגבלת זמן מסך בטאבלטים אישיים, קונסולות כמו פלייסטיישן וסמארטפונים מהווה קושי. מה לעשות עם הילדים? הם הולכים להשתעמם בגדוללללל. אבל הם גם יצטרכו להמציא כיף משל עצמם. בדיוק כמו שאתם עשיתם כשהייתם ילדים. ולנו יש הצעות נוספות בשבילכם.

תנו לצעירים שביניהם לכתוב ספר לפני שעוד למדו לקרוא

זה עלול להישמע בלתי אפשרי, נכון? איך מגייסים ילד שעוד לא למד קרוא וכתוב לכתוב ספר? האמת, זה די פשוט. פשוט תנו להם ערימת נייר משרדי. קפלו אותה לחצי ושדכו. והרי לכם! כעת יש לכם ספר (ריק מאוד).

הציעו להם להמציא סיפור. אתם יכולים לעזור להם בזה, וניתן לכם רעיונות נוספים בהמשך הפוסט. ברגע שעלה רעיון, בקשו מהם להיות יצירתיים ולהשתמש בצבעים כדי לצייר את הסיפור שלהם בחלקים מסוימים בעמודי הספר. אתם רוצים שישאירו מקום לטקסט מאוחר יותר.

ועדיין, הבעיה היא שהם עדיין לא יכולים לכתוב… אז איך הקטקנטנים האלה הולכים ליצור ספר? אנחנו נגיד לכם איך: ברגע זה התנדבתם להיות המזכירה שלהם. הם יכתיבו לכם את הסיפור ואתם תכתבו אותו. זה יותר כיף ממה שאתם חושבים. זו חוויה נהדרת ומקרבת.

בזה שעודדתם אותם לעשות משהו שאולי לא חשבו לאפשרי (ומצאו את הדרך בעזרתכם), הם לפתע יגלו ערוץ יצירתי שלא הכירו קודם. והיצירתיות הזו תנבע מתוכם. הם יתרגשו מעצם המחשבה ש"כתבו" ספר בעצמם.

ויש אינספור רעיונות לסיפורים. במיוחד עם דמיון כמו שיש לילדים. הנה מבנה אחד לסיפור בו תוכלו להשתמש: הנבל רוקם מזימה כלשהי, גיבורים מסוג כלשהו צריכים לעצור בעדו, מתקיים מאבק, והגיבורים מפסידים. הם מתאגדים מחדש להתעמת פעם נוספת עם הנבל, ומנצחים אותו אחת ולתמיד.

או: הגיבור הראשי חולם להיות כוכב, אולי בקולנוע, אולי כזמר, אולי אפילו כיוצר תוכן ביוטיוב. הוא נקלע למצוקה, למשל כישלון בתחום המוסיקה עד שסוכן טאלנטים מזהה אותו ומפיק לו סינגל ראשון. והוא הופך לסרטון היוטיוב עם מספר הצפיות הגדול ביותר של השנה. הדמות נוגעת בתהילה בן לילה וגרה באחוזה מפוארת וחביבה מאוד למעריצים שלה, תמיד מעניקה חתימות ומצטלמת סלפי איתם.

או הדמות הראשית חכמה ביותר וממציאה כל מיני המצאות משוגעות, למשל כמו מכונת זמן. ויחד עם חבריה לדרך, הם יוצאים להרפתקאות בעזרת ההמצאות האלה. במקרה של מכונת הזמן, הם חוזרים חזרה בזמן לתקופת הדינוזאורים וחייסם להציל גור דינוזאור שהופרד מאימו – ולעזור לו למצוא את דרכו חזרה אליה…ובדרך הם נקלעים לכל מיני הרפתקאות.

או: הדמות הראשית היא ילד רגיל שיום אחד נתקל בטבעת קסמים (או כל תחבולה עלילתית נוחה אחרת) ומפתח כוחות על. כעת הוא חייב להשתמש בכוחות שלו כדי להביא צדק לעיר ולעזור להביס את צבא רובוטים ענק מהחלל החיצון.

אתם מבינים את הפואנטה. יש כל כך הרבה רעיונות לסיפורים שילדים יכולים להתפרע איתם בדמיון. אם יש משהו שילדים מצטיינים בו, זה לצלול לעולמות דמיוניים ולהמציא את הסיפורים המרתקים ביותר. הם פשוט זקוקים לדחיפה קלה כדי להתחיל: ללא זמן מסך ושיעמום שיגרום להם לשחק. זה מעודד את היצירתיות שלהם.

והחלק הכי טוב בספר החמוד, הפרוע והילדותי שלהם? אתם יכולים לשמור אותו במקום בטוח וליהנות מלקרוא אותם יום אחד כשהם יהיו גדולים, כמזכרות מהילדות המתוקה שלהם. אתם אפילו יכולים לקרוא את הסיפורים לילדים שלהם יום אחד. זה חמוד ביותר.

ואם אתם רוצים להשקיע במיוחד, אפשר להשתמש בתבנית ספר בתוכנת וורד להכנת הספר, לסרוק ולהוסיף את הציורים שלהם. ומי יודע? אולי אם תפיצו אותו תגלו שאם הורים לילדים סופרים מפורסמים.

גלו עולמות חדשים יחד

חשבתם פעם לרכוש טלסקופ? הם היו פעם יקרים מאוד, אבל עכשיו אפשר להשיג אותם במחירים סבירים. אנחנו לא כאן כדי למכור לכם טלסקופ, רק להציע שהוא יכול להיות מקור לחיבור חזק עם הילדים שלכם.

לצאת לנסיעה עם הילדים למקום נקי מזיהום אוויר, להקים את הטלסקופ ולצפות בכוכבים. אתם תעריכו את זה במיוחד במהלך התרחשויות אסטרונומיות בלתי רגילות. אם תתרחקו מספיק מהעיר, בטוח תראו כוכבים נופלים. וירח מלא על רקע שמיים כהים זה מראה נדיר כשמגדילים אותו פי 30.

תארו לעצמכם: אתם רואים את שביל החלב, הגקלסיה שלנו, ונותנים לילדיכם להציץ מבעד לטלסקופ, מסבירים להם שאנחנו חלק מהדבר הזה…גלקסיית כוכבים בין מאות מליוני גלקסיות ביקום, הנעה סביב מרכז חור שחור ענק בעל כוח משיכה חזק מספיק כדי לגרום לכל הכוכבים שלנו, כולל השמש , לחוג סביבו בבלט קוסמי מפואר.

תוכלו גם להראות להם ביתר דיוק את הכוכבים הקרובים אלינו, כמו אלפא קנטאורי, ולהצביע על עובדות מעניינות. כמו איך מהירות האור היא המהירות המקסימלית ביקום…(ולכן כאשר ברק מופיע במרחק מה, אנחנו שומעים את הרעם רק כמה שניות לאחר מכן). ושהכוכב הקרוב ביותר אלינו נמצא במרחק ארבע שנות אור; כלומר, במרחק שהאור מכסה בשנה אחת על כדור הארץ. לכן מה שאנחנו רואים בשמיים אינו הכוכב כפי שהוא כעת אלא כפי שהיה לפני ארבע שנים.

זו הרפתקאה כיפית, חינוכית ומלהיבה שאתם יכולים לצאת אליה עם ילדיכם בעזרת טלסקופ פשוט, כמה עובדות מדעיות והשמיים שמעלינו. תחשבו איך העיניים של ילדיכם יאירו כמו סופרנובה כשתספרו להם שיתכן והכוכבים שהם רואים בשמיים כבר לא קיימים. (על אף שהסיכוי לראות כוכב מת הוא קלוש.)

אנחנו עדיין רואים שאריות שלו בשמי הלילה.

היקום קצת משונה, די מצחיק ודי מדהים באופן הזה.

תרטיב את הגרון שלך, ונער את העצמות

פיראטים זה עסק די רציני. הויכוח על מי מגניב יותר, וויל טרנר או קפטן ג'ק ספארו, הוא לא עניין פשוט! אבל לא משנה בעד מי אתם, אתם חייבים להודות, ההילה סביב עידן הזהב של הפיראטים בהחלט מהנה.

וילדים מתים על פיראטים, נכון? אז תעודדו אותם להפליג לשבעת מחוזות הדמיון שלהם , אוקיינוס בו יוכלו ללכת לאיבוד. וזה לא כל כך קשה לשלוח אותם לדרכם עם הגאות והשפל הבאים. מספיק להשתמש בחפצי בית פשוטים — למשל, קרטון. אתם יכולים לצייר חרב פיראטים על קרטון ולגזור אותה. (ולהעמיד פנים שהיא חדה ומסוכנת). יש מדריך נחמד המראה שלב אחר שלב איך ליצור חרבות מגניבות מקרטון.

גם את רטיות העין קל מאוד לעשות. קחו חולצה ישנה וגזרו אותה עם מספריים. מה שנשאר ממנה יעבוד מצויין כבנדנה פיראטית.

ומה עם הגולגולת? תבקשו מהילדים לצבוע נייר משרדי בשחור ולצייר בלבן את הגולגולת הכי טובה שהם יכולים אחרי השנייר יתייבש. עכשיו יש להם דגל פיראטים להפחיד איתו את השכנים כדי שימסרו להם את השלל!

ואם מדברים על שלל, תוכלו לארוז מטבעות שוקולד בעטיפת נייר זהובה בחנות ממתקים. ובעזרת קופסת קרטון מיותרת, אולי ממשלוח מפנק במיוחד מאמזון (לא שופטים), תוכלו ליצור תיבת אוצר. הילדים רק צריכים לצבוע אותה בזהב (או ברונזה). אולי הם ירצו להשתמש בכפות של ארגז חול לקבור את האוצר שלהם? הם יכולים לסמן את את המיקום שלו על גבי מפת האוצר.
כל אלה קלים מאוד ליצירה!

עבור המפה, עודדו את הילדים לצייר אותה על גבי נייר משרדי פשוט. ואז, טפחו עליה עם צבע מים חום מהול לשוות לה מראה של נייר ישן – במיוחד אחרי שהתייבשה והיא מקומטת מספר פעמים. זה יתן לה מראה של מפת אוצר אותנטית! כעת ילדיכם מוכנים להפליג למסע פיראטים סביב הגינה שלכם! או, לפחות, סביב הדירה אם אתם גרים באחת. כן, זה יהיה רועש, אבל לפחות הילדים יהנו.
והכי חשוב, זה ילמד אותם יצירתיות ותושייה במציאת דרכים לבדר את עצמם.

ואם אתם באמת רוצים להשתגע, צלמו סרטון של הילדים בסמארטפון והעלו אותו לעאוץ היוטיוב (החדש?) שלכם. רק הגדירו את הערוץ פרטי אם אתם רוצים לשמור על פרטיות. עדיין תוכלו לשתף את ה-URL עם משפחה וחברים. כך תצרו סרטונים משפחתיים שמהם תהנו עוד שנים רבות!

גם הילדים יכולים לצלם סרטון ולערוך אותו. כלי עריכה בסיסיים קיימים בכל סמארטפון , אבל אתם רוצים שילדיכם ילמדו יצרו תוכן מקצועי, רשמו אותם לקורס המקוון הנהדר הזה.

אז בעצם….

לא כל זמן מסך הוא בעיה

מתי הוא לא בעיה? כשילדיכם עסוקים בלמידה אקטיבית חינוכית! למשל, אם הם יירשמו לקורס אונליין וישתתפו בשיעורים מקוונים עם ילדים אחרים. הם גם יהנו וגם יאותגרו. למידה מקוונת היא דרך נפלאה לרכוש כלים שקשה לרכז בצורה אחרת.

ולכן אנו ממליצים על רישום לקורסים מקוונים ייעודיים. למשל, ילדים יכולים ללמוד כל דבר מכתיבת קוד ועד לשחמט, תכנות רובוטים, יצירת תוכן ליוטיוב (פעילות שלפחות מחצית ממנה מערבת עבודה פיזית), ואנימציה. כום מיועדים לפיתוח קוגניטיבי ויצירתי. לעיון בהצעות לקורסים עבור ילדיכם, הציצו כאן.

אז כפי שהבנתם, שיעמום יכוללהיות דבר מצויין. הוא נותן הזדמנות לילדיכם להתפתח, בין אם דרך משחק דמיוני; צפייה בכוכבים; משחק פיראטים מעידן אחר; או, אם זמן מסך כלול, בלמידת כישורים חדשים נהדרים שיסייעו להתפתחות שלהם בעתיד.

תגובות

השאר תגובה