הכוח של משחקי וידאו:
שחקנים שהופכים למנהיגים

סביר להניח שאתם מנהלים דיונים ארוכים עם ילדיכם בנוגע לכמות הזמן שהם מבלים בלשחק משחקים ברשת. סביר להניח שניהלתם שיחות עם ההורים שלכם על אותו הנושא, אבל ברמה אחרת.

משחקים מסוגת ה-MMO (משחקי תפקידים מרובי משתתפים ברשת) יכולים בהחלט להיות ממכרים עבור ילדיכם הקטנים, אבל יש גם צד מאוד חיובי לסיפור הזה. הכלים שהם יכולים לקבל מהניסיון שלהם במשחק שווים הרבה יותר ממה שהייתם חושבים.

כישורים מאוד שימושיים בעבודה שלהם, קישורים אנליטיים, חשיבה ביקורתית ודרכים מאוד יצירתיות לפתור בעיות הן רק חלק מהרשימה הארוכה הזאת של יכולות שהם עשויים להשיג כשהם משחקים את המשחקים האלה (וכמובן, כאשר הם לומדים לכתוב קוד באחד מקורסי כתיבת הקוד המקוונים שלנו).

הרבה יותר משחקנים יחידים: בניית צוותים במשחקים

סוג המשחק הזה התחיל עם אפשרויות מאוד פשוטות: שחקן נגד מחשב או שחקן נגד שחקן. בסביבות מאוד מורכבות, שחקנים נאלצו לענות על אתגרים, להתמודד עם בעיות, לאסוף חומרים, ויותר מכל, להשיג יעדים. תמיד, כשהם משחקים נגד שחקן אחר או נגד המערכת.

כיום, המורכבות הכיפית הזו הגיעה לרמה חדשה לגמרי כששחקנים יכולים לשחק לא רק נגד הסביבה, אלא גם לבנות צוותים כדי להשיג את הכישורים הנחוצים כדי לפתור סוגיה מסוימת מהאנשים שהגיעו לרמה גבוהה בהם: אנשים אחרים.

כיום, קבוצות משחקים במשחקי תפקידים המוניים, בכל רחבי העולם. העובדה הזאת מאפשרת לשחקנים להבין יותר טוב את עולם הכלכלה המודרני וכמה עבודת צוות היא חשובה כשרוצים להצליח במהירות וביעילות.

מספר דוגמאות למשחקי תפקידים מקוונים שיכולים לספק לילדיכם כלים שימושיים

למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים "להבין את עולם הכלכלה המודרני"? ובכן, רבים מהמשחקים האלה דורשים מהשחקנים, ומהצוותים, לבנות חברות, ערים, צבאות ועוד דברים לפני שהם ממש מתחילים לשחק, להילחם או להחליט מה האסטרטגיה הראשית עומדת להיות.

יש אלפי דוגמאות, אבל אנחנו רוצים לציין מספר קטן מתוכן כדי שתוכלו להבין למה אנחנו מתכוונים.

משחקי תפקידים המוניים שהילדים שלך יכולים לשחק

World of Warcraft : לפי מספר מחקרים מדעיים, W.O.W. משפר יכולות קוגניטיביות, בכל קבוצת גילאים! לפי עוד מחקר שפורסם ב-Current Biology, שחקני משחקי וידאו מקבלים החלטות במהירות גבוהה יותר, והחלטותיהם מדויקות יותר.

עם למעלה ממאה מליון משתמשים רשומים נכון ל-2016, World of Warcraft, מבית היוצר של Blizzard, הוא משחק התפקידים ההמוני הפופולרי בעולם, לפחות לפי מספר המשתמשים הרשומים בו.

Call of Duty היא סדרת משחקי וידאו בגוף ראשון. הסדרה התחילה ב-Microsoft Windows, ואז התרחבה גם לקונסולות נייחות וניידות. משחקי ספין-אוף רבים יצאו מאז שהמשחק יצא לראשונה.

הרבה אסטרטגיה, חשיבה ביקורתית ואנליטית יהיו נחוצים כדי להצליח במשחק הזה. ויותר מזה…. יש מחקר לפיו מי שמשחקים במשחקים מהסוג הזה מצליחים יותר במטלות תפיסה ויזואלית, מה שמשפיע ישירות ומוסיף לשחקנים כשהם לומדים דברים בחיים האמיתיים. מחקרים קודמים על משחקי וידאו מראים גם הם שאימון ויזואלי מוגבר משפר את היכולות הנחוצות להיות טייס מוצלח, ואפילו מנתח טוב.

Fortnite: לפורטנייט יש למעלה מ-130 מליון שחקנים ברחבי העולם, ותאמינו או לא, ילדיכם יכולים להפיק תועלת מכל מה שהם לומדים מהמשחק.

בואו נדבר בפשטות. כן, פורטנייט הוא משחק על הרג. המטרה המרכזית היא להישאר בחיים ותוך כדי להרוג שחקנים אחרים. המנצח הוא האדם האחרון שנשאר בחיים. אבל לא הכל במשחק רע ומפחיד (עבור ההורים)!

פורטנייט מצריך ערנות ותגובות מתמידות מצד ילדיכם, דברים שהצפייה ביוטיוב או בטלויזיה לא מצריכים מהם. כשהם משחקים בפורטנייט, ילדיכם יפתרו בעיות, יפתחו אסטרטגיות מדהימות, יישמו תוכניות ויחשבו עליהן מחדש כשצריך, יחשבו באופן ביקורתי ויתאמנו בשיתוף פעולה, בהעלאת השערות והערכה כדי להצליח ולנצח!

רואים? לא כל מה שקורה במשחק נוראי!

באיזה עוד דרכים יכולים ילדיכם להשיג כישורים של המאה ה-21?

ללמוד לכתוב קוד יספק להם את הכישורים האלה, ועוד כלים רבים אחרים! משחקי תפקידים המוניים הם כיפיים, וכפי שאתם רואים, גם שימושיים. אבל ללמוד לכתוב קוד לא רק יספק לילדיכם את הכישורים הנ"ל, אלא גם ילמד אותם איך לברוא את עולמם, ליצור אפליקציות, פתרונות וטכנולוגיות – פשוטו כמשמעו.

כשהם ילמדו לכתוב קוד ילדיכם ישיגו מספר כישורים כגון עבודת צוות, חשיבה ביקורתית, חשיבה מחשבית, כישורי העלאת השערות, יצירתיות, וכו'. הכישורים האלה לא יהיו שימושיים אם הם יחליטו להקדיש את חייהם לתכנות, הם יוכלו ליישם אותם בכל תחום בחיים. בדיוק כמו עם משחקים.

תגובות

השאר תגובה