מציאות רבודה, מציאות מדומה ועולם העתיד

מציאות רבודה ומציאות מדומה הן שני תחומים מרתקים הנמצאים בהתפתחות מתמדת. מבלי ששמנו לב, המציאות הרבודה והמדומה כבר נפוצה לתחומים רבים מעבר לגיימינג. כיום כבר יש כמה וכמה תעשיות המשתמשות בטכנולוגיות ובפתרונות של מציאות מדומה ורבודה. אפילו רופאים מנתחים החלו להשתמש בטכנולוגיות אלה כדי להבטיח את הצלחתם של הניתוחים שהם מבצעים.

אבל בואו נתחיל מההתחלה, כי יכול להיות שכמה מכם כבר תופסים את הראש או משפשפים את העיניים ומנסים להבין מה זה מציאות מדומה ומציאות רבודה, ואיך הן קשורות אל קורסי התכנות המקוונים שלנו. אז אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר.

מהי מציאות רבודה/מדומה?

זה נכון. העולם מתקדם בקצב מסחרר, ובכל יום אנו עדים להמצאתן של טכנולוגיות חדשות ולפיתוחם של פתרונות שהולכים ומשתכללים. נכון שלא תיארתם לעצמכם שיום אחד חקלאים ייעזרו במציאות מדומה ובמציאות רבודה להפקת יבולים גדולים ואיכותיים יותר? או שציירים יערכו תערוכות שלמות בעולמות ווירטואליים? אז תנו לנו לספר לכם עוד קצת על שני תחומים מרתקים אלה.

מהי מציאות מדומה (VR)? מקורותיה של המציאות המדומה ועתידה

על-פי ויקיפדיה, למשל, מציאות מדומה היא "הדמיה של סביבה מלאכותית באמצעות מחשב (או קונסולה, טלפון נייד וכו'). אומנם סביבת המציאות המדומה הטיפוסית מבוססת על חוויה חזותית וקולית, סביבות רבות בימינו כבר החלו להטמיע מידע חושי מסוגים נוספים, כגון גירויים הפטיים (תחושתיים). סביבות 'אימרסיביות' אלה המאפשרות למשתמש "להיטמע" במציאות המדומה, יכולות לדמות גם את העולם האמתי וגם עולמות דמיוניים לחלוטין".

האגודה הבריטית למציאות מדומה (Virtual Reality Society), לעומת זאת, מגדירה אותה כך:  "מטבע הדברים, המונח 'מציאות מדומה' מתקבל משילוב המונחים: 'מציאות' 'ומדומה'. אם משמעות המונח 'מציאות' היא המציאות שאנו חווים כבני-אדם, ומשמעות המונח 'מדומה' היא 'מלאכותית' או 'מחקה' – הרי שסביבת מציאות מדומה היא סביבה מלאכותית המחקה (המדמה) את המציאות".

במונחים טכניים, מציאות מדומה היא סביבה תלת-ממדית המופקת באמצעות מחשב.

ומה לגבי AR? מהי מציאות רבודה?

תחום המציאות הרבודה נושק לתחומים כמו בינה מלאכותית, האינטרנט של הדברים ואינטראקטיביות, אך  כמו שניתן להבין מן השם שלה, מציאות רבודה משמשת לשילוב רבדים נוספים בעולם האמתי שמסביבנו באמצעות מיזוג אלמנטים וירטואליים שאפשר לראות אותם רק דרך הממשק של הסביבה הרבודה.  בדומה לכך, בוויקיפדיה מוגדרת המציאות הרבודה היא חווית המציאות דרך ממשק המוסיף אלמנטים וירטואליים של מידע חושי חזותי, קולי ותחושתי (ואף אלמנטים המגרים את חוש הריח) לפריטים מוחשיים בסביבתנו. הייתם מאמינים?! מציאות מדומה מאפשרת לכם להריח דברים שאף אינם נמצאים בסביבתכם… לפחות לא בסביבתכם האמתית.

דוגמאות מעולות של יישומי מציאות מדומה ומציאות רבודה

רופאים מנתחים מסתמכים על טכנולוגיות מציאות רבודה לשיפור ולייעול הליכים כירורגיים. איך? צפו בסרטון ההסבר הקצר הזה:

https://www.youtube.com/watch?v=irs453Tf-2s&frags=pl%2Cwn

ציירים וגרפיקאים, מהנדסי מוצר ואפילו מעצבי אופנה, כולם מוצאים שימושים מרתקים למציאות המדומה והרבודה בתחומי עיסוקיהם. הפוטנציאל כה עצום שאפילו חברת גוגל השיקה את טילט בראש (Tilt Brush) כדי לאפשר למוחות היצירתיים של היום ליהנות מן ההזדמנויות והיתרונות שמציע עולם המציאות המדומה המרתק. צפו!

מובן שתחום הגיימינג מספק לנו אלפי דוגמאות מצוינות ליישומי מציאות מדומה ורבודה, ומדי יום יוצא משחק חדש בקונסולות המשחקים (כמו PS4, נינטנדו, אקס-בוקס וכו') המבוסס על שימוש בעדשות או במשקפי מציאות מדומה.

אבל מה הקשר בין מציאות רבודה לחקלאות? פשוט מאוד! פיתוחים חדשים בתחום המציאות הרבודה מאפשרים לחקלאים לחשב את כמות הפרי שהם יפיקו מכל עץ, והכול מהטלפון הנייד שלהם. צפו בסרטון הקצר הבא:

גם הילדים שלכם יכולים לייצר עולמות מציאות מדומה ורבודה, תנו לנו ללמד אותם לתכנת!

הצעד הראשון שיש לעשות כדי להפוך למומחים בתחום זה וכדי ליצור עולמות וירטואליים מרתקים שישפיעו על עולמנו האמתי ויהפכו אותו למכיל ולמקושר יותר – הוא ללמוד איך לתכנת!

אנו יודעים שלמצוא מקום מתאים ללימודי תכנות לילדים זה לא פשוט, ולכן פיתחנו מערכת ייחודית וידידותית למשתמש שבאמצעותה הילדים שלכם יוכלו ללמוד תכנות מעשי בכיתה מקוונת ואינטראקטיבית, לשאול שאלות ולתרגל כמה שרק ירצו!

במהלך לימודיהם באחד מקורסי התכנות המקוונים שלנו, הילדים שלכם יזכו לרכוש את סט הכישורים של המאה ה-21 שיאפשר להם להמציא ולפתח פתרונות טכנולוגיים מעוררי השראה לאתגרי ההווה והעתיד. העניקו לילדים שלכם את ההזדמנות להפוך לממציאים, ליזמים ולמפתחים שיובילו את האנושות אל עבר העתיד. איך? פשוט רשמו אותם אל אחת מן התכניות המקוונות שלנו ותנו לנו ללמד אותם לתכנת!

תגובות

השאר תגובה