מה הם מדעי מחשב לילדים?

רוב הסיכויים שכאשר אנחנו מזכירים את המילה "מדען", אתם מדמיינים אדם בעלת ארשת פנים רצינית והשקוע בעבודתו באיזו מעבדה מצוחצחת בעודו לבוש סינר לבן. רוב הסיכויים שאותו אדם עובד על גילוי דבר-מה ייחודי ושימושי לעתיד האנושות, או אפילו על גילויו של כוכב-לכת חדש. אולי למשמע המילה "מדען", הדמיון שלכם לוקח אתכם למחוזות אחרים. אולי אתם דווקא מדמיינים דמות מעט מלוכלכת יותר מזאת של המדען עם הסינר הלבן, למשל מישהו שעוסק בחקר בעלי החיים ודרכי התקשורת שלהם.

בשני התרחישים, מה שדמיינתם זה נכון, אבל היום היינו רוצים לדבר אתכם על מדעים מסוג נוסף – המדעים הרלוונטיים ביותר לימינו ושיהפכו לרלוונטיים וחיוניים אף יותר בעולם המחר. במאמר מעניין זה, אנחנו רוצים לשוחח אתכם על תחום מדעי המחשב – מדע בין-תחומי החוקר תחום המלווה את הילדים שלנו בכל תחומי חייהם.

אבל מה הם בדיוק מדעי המחשב? אנחנו יודעים שחשוב מאוד ללמד את הילדים שלנו מדעי המחשב, אבל השאלה היא: איך נוכל לוודא שהילדים שלנו יזכו בהיכרות ראשונית חיובית ומרתקת עם עולם זה כדי להבין לעומק נושאים כמו מדעי המחשב, פיתוח תוכנה ותכנות? אולי עכשיו אתם חושבים על שיעורי מחשבים לילדים, וזה אכן אחד מהפתרונות שגם אנחנו חשבנו עליהם… אבל ראשית בואו נתעכב מעט על מושג "מדעי המחשב" ולאחר-מכן נדבר על איך אפשר ללמד את הילדים שלכם תחום זה.

מוכנים? יופי, כי בפסקאות הבאות אתם תתחילו לדמיין מדענים מסוג חדש, תבינו שגם הילדים שלכם יכולים להפוך למדענים ותגלו כמה עובדות מרתקות על מדעי המחשב לילדים.

לאיזה תחום שייכים מדעי המחשב לילדים?

אם אתם שואלים את עצמכם מה הם מדעי המחשב, עכשיו ננסה להסביר לכם מושג זה במונחים הפשוטים ביותר. מדעי המחשב הם מדעים העוסקים בחקר של מגוון תהליכים הנמצאים באינטראקציה עם מקורות שונים של נתונים וניתנים, הודות לכך, לייצוג בצורת אפליקציות, משחקים ותוכנות. מדעי המחשב קשורים קשר הדוק לאלגוריתמים, וזאת משום שהם מאפשרים לשמור, לשדר ולשנות מידע בפורמט דיגיטלי.

כמו שלל מקצועות אחרים שאינם נחשבים למדויקים, מדעי המחשב נוגעים לחקר מספר תחומים שונים כמו שפות תכנות, פתרון בעיות, רובוטיקה, מתמטיקה, אלגוריתמים ואפילו סטטיסטיקה. וזאת העובדה המרתקת ההופכת את מדעי המחשב למדע רב-תחומי.

כאשר אנחנו שואלים את עצמנו מה שפות התכנות הטובות ביותר לילדים, או מה הדרכים הטובות ביותר ללמד את הילדים שלנו מדעי המחשב, עולים בראשנו הרבה רעיונות. אבל כדי להוציא רעיונות אלה אל הפועל, קודם-כל עלינו ללמוד איך להבטיח היכרות חיובית ומרתקת עם מושג מדעי המחשב לילדים שלנו, ואפילו איך להפיק פעילויות בתחום מדעי המחשב שיכולות לעזור להם לפתח את הכישורים שלהם ולהגביר את רמת העניין שלהם בתחום זה.

כדי להגדיר את תחום מדעי המחשב באמת, עלינו להתחיל בקביעה שמדובר בתחום רלוונטי ביותר. תחום זה מעניק לילדים דרך חשיבה חדשה המפתחת את כישורי פתרון הבעיות, החשיבה הביקורתית והיצירתיות שלהם, והכול בזמן שהם לומדים משהו מגניב וטכנולוגי המתחיל מרעיון פשוט שהם חושבים עליו בעצמם.

מדעי המחשב הם האמצעי היעיל ביותר לגרום לילדים שלנו להבין שהכול אפשרי. מסיבה זאת, כמעט כל בתי-הספר ברחבי העולם משלבים לימודי תכנות ומדעי מחשב בתוכניות הלימודים שלהם – משום שתחומים אלה מלמדים את הילדים לחשוב אחרת ומעניקים להם את הכלים להפוך את העולם שלנו למקום טוב יותר בעזרת היצירות היוצאות-דופן שהם יוצרים.

מה הם הנושאים המרכזיים הנלמדים במסגרת מדעי המחשב?

לפעמים נדמה לאנשים שהם יודעים הכול, וכשמדובר ביסודות מדעי המחשב, גם לנו נדמה כך. אז תנו לנו להפתיע אתכם בקביעה שלא אלה הם פני הדברים. רובנו משתמשים במחשב על-בסיס יום-יומי, אבל כמה מאיתנו יודעים באמת מה הוא מחשב ומה הוא מכיל, או מה הוא קוד בינרי ואיך הוא נכתב. בהמשך מאמר זה, נציג לכם כמה ממושגי היסוד הבסיסיים בתחום מדעי המחשב, וככל שהילדים שלכם ימהרו ללמוד אותם בקורס מדעי המחשב לילדים, כך הם גם ירכשו את הכישורים החשובים שציינו קודם מהר יותר.

מה הם נושאי היסוד הנלמדים בתוכניות מדעי המחשב לילדים (ולמבוגרים)?

נושאי הליבה אשר הילדים שלכם ילמדו בתחום מדעי המחשב:

  • מה הוא מחשב ומה הוא מכיל?
  • מה הוא קוד בינרי ומה שימושיו? (לא, אנחנו לא מדברים על המטריקס)
  • מה היא תוכנה ומה היא חומרה? מה הם ההבדלים ביניהן ואיך בונים אותן?
  • מה היא רשת האינטרנט ואיך היא פועלת?
  • מה הם נתונים ומה חשיבותם?
  • מה הוא אלגוריתם?

אולי גם תופתעו לגלות שבזמן שהילדים שלכם ילמדו איך לתכנת וליצור אפליקציות משלהם באחד מהקורסים לפיתוח אפליקציות של Tekkie Uni, הם ילמדו את כל הדברים והנושאים שהזכרנו במאמר זה באופן טבעי, והכול בסביבה דינמית, דידקטית ומהנה ביותר.

התכנות יכול בהחלט להוות דרך מופלאה לעזור לילדים שלכם לעשות את צעדיהם הראשונים בעולם מדעי המחשב.  הזמינו את הילדים שכלם  להתנסות בתכנות בסקראץ', ללמוד איך העולם שלנו עובד ואיך להפוך את החלומות שלהם למציאות בפלטפורמה ססגונית וידידותית שתעניק להם את המרחב הבטוח הנחוץ להם כדי לעשות טעויות (וללמוד מהן) וליצור דברים מדהימים.

האם תכנות מהווה חלק ממדעי המחשב לילדים?

היינו יכולים לתת לכם תשובה ארוכה, מפורטת ומנומקת (ואנחנו באמת נעשה זה), אבל קודם-כל הבה נפתח בשורה התחתונה. אכן, תחום התכנות מהווה חלק ממדעי המחשב.

לאור התפיסה הרווחת של התכנות כמקצוע רב-תחומי השייך למדעי המחשב (הרב-תחומיים), בתי-ספר ותלמידי-בית רבים בימינו משלבים אותו בתוכניות לימודי המדעים והטכנולוגיה שלהם… אז, האם אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה כישורים הילדים שלכם יוכלו לרכוש אם הם רק ילמדו תכנות? אם לא, אז תנו להפתיע אתכם!

כאשר לימודי מדעי המחשב לילדים מבוססים על תכנות, הם יכולים להיות מרתקים ומהנים, להעניק להם מרחב לביטוי-עצמי ולטפח בהם תחושת הערכה-עצמית. תחושת ההישגיות אשר ילדים חווים אותה כאשר הם יוצרים אפליקציה משלהם עם כל האלמנטים שהם חלמו עליהם, תמחיש להם שעם למידה מעשית והבנת עקרונות מדעי המחשב, הכול אפשרי!

יש רק דבר אחד חשוב שעליכם לקחת בחשבון והוא שמדעי המחשב מתמקדים בנושאים תיאורטיים העומדים אשר יש להם יישומים פרקטיים, בעוד התכנות מתמקד בפרקטיקה טהורה, והדרך המומלצת ביותר ללמוד תכנות היא בשיטת הלמידה המעשית.

הילדים שלכם יכולים להפוך למדענים, גם אם הם בכלל רוצים להיות אומנים, אז רשמו אותם ללימודי מדעי המחשב! 

אולי כמה מכם שואלים את עצמכם למה הילדים שלכם צריכים ללמוד את עקרונות מדעי המחשב כשהם עצמם בכלל שואפים להיות רקדנים, ציירים, עיתונאים או אפילו ראשי ממשלה. והתשובה לשאלה זאת פשוטה מאוד: לימודי מדעי מחשב לילדים מעניקים לילדים דרך חשיבה חדשה.

ילדים הלומדים לתכנת והמבינים את יסודות מדעי המחשב, רוכשים כישורי חשיבה אינטגרלית, אלגוריתמית ויצירתית, ואפילו כישורי עבודת צוות ברמה גבוהה יותר.  סט כישורים זה נחשב לשימושי ומוערך בכל תחום עיסוק ומקצוע, בין אם הם קשורים למחשבים ולטכנולוגיה ובין אם לא. הגיוני, נכון?

יוצאים לדרך עם סקראץ' ועם פיתוח אפליקציות לילדים

עכשיו זה הזמן. הפתיעו את הילדים שלכם עם העובדות והפעילויות המרתקות שדיברנו עליהם בנושא מדעי המחשב עוד היום!  העניקו להם הזדמנות ללמוד מה היא תוכנה, איך לתכנת עם סקראץ' ואיך לפתח אפליקציות ופתרונות עוצרי-נשימה.

בקורסים המקוונים של Tekkie Uni, הילדים שלכם יזכו ללמוד בסביבה פתוחה, בטוחה, מהנה ומרתקת, ולפתח אין-ספור יכולות שישרתו אותם בכל תחומי חייהם. יש לכם הזדמנות להעניק לילדים לילדים שלכם את הכלים הנחוצים להם כדי להצליח בעתיד. עכשיו הכול תלוי בכם.

תגובות

השאר תגובה