מה היא שפת התכנות הטובה ביותר לילדים?

תכנות לילדים? אכן! שוב ושוב אנחנו חוזרים ומדברים על היתרונות הרבים אשר לימודי התכנות מעניקים לילדים. כבר ידוע לכם שלמידת תכנות תעזור לילדים שלכם לשפר את כישורי המאה העשרים ואחת שלהם ולפתח מספר יכולות חיוניות כמו פתרון בעיות, חשיבה ביקורתית, חשיבה יצירתית וכישורי עבודה בצוות.

אבל כשאנחנו שואלים את עצמנו מה הן שפות התכנות הטובות ביותר לילדים, יש לנו יותר מתשובה אחת לשאלה זאת. קיימות לפחות כמה שפות תכנות אשר אפשר להגדיר אותן כתמאימות יותר לילדים, וכי הדבר תלוי במתודולוגיה המיושמת בהעברת התוכן.

עם זאת, יש כמה שפות תכנות המותאמות יותר מאחרות לצורכי הלמידה של הילדים שלנו. שפות תכנות אלה ידידותיות יותר למשתמש ובעלות תצורה אינטואיטיבית יותר לילדים.

מה הן שפות התכנות הטובות ביותר לילדים ולמתבגרים?

היום אנחנו רוצים לציין רק 5 מבין מאות האפשרויות הזמינות. 5 שפות התכנות הבאות שנציג נבדקו ונמצאו כיעילות ביותר. ילדים מכל רחבי העולם התנסו בהן ובנו בעזרת אפליקציות ותוכנות נהדרות ומשחקים עוצרי נשימה.

סקראץ' (Scratch)

סקראץ' היא דרך מעולה להכיר לילדים שלכם את עולם התכנות. הסביבה החזותית הצבעונית והידידותית למשתמש מעניקה לילדים תחושה כאילו הם משחקים בזמן שהם בעצם מתכנתים. הבלוקים של סקראץ' יושמו במספר מקומות אחרים והפכו לשער כניסה פופולארי מאוד אל עולם התכנות.

כפי שכבר הזכרנו בעבר, אחד ההיבטים המעניינים ביותר של שפת התכנות הוויזואלית, סקראץ', הוא קיומה של קהילה מתפתחת. כאשר הילדים שלכם משלימים פרויקט תכנות, הם יכולים לשתף את היצירות שלהם עם חברים אחרים בקהילה… כי חיזוק כישורי העבודה בצוות שלהם הוא חיוני!

 ג'אווה (Java)

תופעת הילדים המתכנתים הולכת והופכת לנפוצה יותר, ושפת התכנות ג'אווה, הנחשבת לאחת משפות התכנות המועדפות ביותר על ילדים, כאן כדי לעזור. ג'אווה היא שפת תכנות כללית הנמצאת בשימוש נפוץ בתחומים רבים בעולם התכנות, החל מרובוטיקה וכלה במסחר אלקטרוני ובבניית אפליקציות לאנדרואיד. ג'אווה היא אחת משפות התכנות הפשוטות והסקלביליות ביותר. שפת תכנות זאת תאפשר לילדים שלכם להתפתח בזמן שהם ייצרו ויתכנתו רובוטים וירטואליים משלהם או יחקרו אפשרויות שונות לדברים ליצור כדי להוציא את כישוריהם החדשים אל הפועל.

ג'יימס גוסלינג, היוצר של שפת תכנות זאת היה מתקשה להאמין כמה ילדים מכל רחבי העולם ישתמשו בשפת התכנות שלו בכיתות הלימוד בימינו כדי ליצור דברים יוצאי-דופן ולשפר את עולם המחר.

לייבקוד (LiveCode)

על-פי מקורות כמו ויקיפדיה, לייבקוד משמשת "ליצירת אפליקציות הפועלות בסביבות נתמכות רבות באמצעות תהליך זרימת-עבודה נטול קומפילציה, מה שמאפשר להשתמש באותו קוד הלייבקוד להפעלת מגוון רחב של פלטפורמות ומכשירים שונים". יכולת זאת מעניקה לילדים שלכם את החופש ליצור בידיעה שהאפליקציה שהם דמיינו ועומדים להפוך למציאות תוכל לפעול על מגוון רחב של מכשירים, מערכות הפעלה ופלטפורמות. ידיעה זאת תעודד אותם מאוד בזמן שהם ילמדו לתכנת.

טיפוח תחושת הביטחון והערך העצמי של הילדים שלכם הוא אחת מן המטרות המרכזיות של Tekkie Uni, ולייבקוד עוזרת לנו להשיג אותה. דמיינו לעצמכם שכל אדם בכל רחבי העולם יוכל להשתמש באפליקציה אשר הילדים שלכם פיתחו. מרגש, נכון?

בנוסף, לייבקוד משתמשת בשפת תכנות מתקדמת דמוית-אנגלית המכונה "Transcript" והמוקלדת באופן דינמי. הדבר מקל על הילדים המתבגרים שלכם ליצור את הפונקציות שהם ממציאים.

גם אנחנו ב-Tekkie Uni משתמשים בלייבקוד בכמה מקורסי התכנות המקוונים שלנו, ולדעתנו מדובר בשפת תכנות נהדרת!

פייתון (Python)

אם נדבר בכנות, אז לא כל ילד מסוגל להתחיל את המסע שלו בעולם התכנות עם פייתון, אבל לאחר שהילדים יצברן מעט ניסיון בבלוקים של סקראץ' ויתנסו באפשרויות השונות שיש לג'אווה להציע, הם ירגישו מספיק נוח לעבור לפייתון.

על-פי ויקיפדיה, "פייתון תוכננה תוך שימת דגש על קריאוּת הקוד, וכוללת מבנים המיועדים לאפשר ביטוי של תוכניות מורכבות בדרך קצרה וברורה. אחד המאפיינים הבולטים בתחביר השפה הוא השימוש בהזחה להגדרת בלוקים של קוד".".

אבל מה זה אומר? בקצרה, זה אומר שלמידת פייתון באחד מקורס התכנות המקוונים של Tekkie Uni  תאפשר לילדים שלכם לעשות כמעט כל דבר שהם ירצו: בכל קנה מידה ובכל תחום. משמעות הדבר שחלומות יכולים להתגשם ושהילדים שלכם יכולים להאמין בכך שהחלומות שלהם יכולים להפוך למציאות מעוררת השראה.

כפי שנציין בהמשך, פייתון נחשבת לאחת משפות התכנות הפשוטות ביותר ללימוד. המשיכו לקרוא ובעוד מספר דקות נכיר לכם אותה קצת יותר מקרוב.

רובי (Ruby)

רובי משתמשת באחד ממבני התחביר הנוחים ביותר עבור מתכנתים מתחילים. אם הילדים שלכם רוצים ללמוד תכנות, שפה זאת יכולה להיות נקודת התחלה מצוינת עבורם. הממשק האינטואיטיבי של רובי הופך אותה לכלי שימושי עבור מורים מכל רחבי העולם בשיעורי התכנות שהם מעבירים. שפת תכנות זאת פותחה באמצע שנות ה-90 על-ידי מדען המחשב, המתכנת ומפתח התוכנה, יוקיהירו מאטסומוטו. כאשר מאטסומוטו יצר את רובי לראשונה, הוא לעולם לא דמיין שילדים ישתמשו בה כדי לתכנת דברים מדהימים ושמחנכים ישתמשו בה כדי ללמד את תלמידיהם איך לתכנת.

על-פי ויקיפדיה, מאטסומוטו מתאר את המבנה של רובי כ"שפת Lisp פשוטה ביסודה, בשילוב מערכת מונחית-עצמים". אז מה יכולים הילדים שלכם ליצור בעזרת שפת תכנות זאת? ובכן, הם יכולים לבנות יישומי רשת, ממשקי תכנות יישומים, אפליקציות למחשב ולנייד. הייתם מאמינים? הם יכולים ליצור אפליקציה מהממת ולשתף אותה עם כל המשפחה.

מה היא שפת התכנות הפשוטה ביותר?

שאלה קשה… בפועל, כאשר אתם רואים את הילדים שלכם מתכנתים משהו מגניב, כל אחת משפות התכנות לילדים שהזכרנו עשויה להיראות פשוטה. עם זאת, אנחנו ממליצים לילדים להתחיל את ההיכרות המרתקת עם שפות התכנות באחת השפות מונחות-העצמים הוויזואליות יותר.

בתי-ספר רבים מכל רחבי העולם מנהלים תוכניות תכנות אשר במסגרתן הילדים זוכים לבנות יסודות מוצקים בתכנות וללוות אנשים אחרים המשתמשים בתוכנות שהם פיתחו.

הכול יהיה תלוי בדרך שבה נלמד את הילדים שלנו תכנות ובתוכניות לימודי התכנות שנכין עבורם. אבל נציין שוב שבכל הנוגע לשפת התכנות הפשוטה ביותר ללימוד שתאפשר לילדים שלנו ללמוד וליצור תוכנות ואפליקציות מעולות, אנחנו ממליצים לבחור בתוכנות כמו בלוקי, סקראץ' או כל תוכנה אחרת המבוססת על כלי תכנות ויזואליים.

אילו הוטל עלינו לבחור אחת מבין התוכנות הוויזואליות, היינו בוחרים בסקראץ' ובבלוקים הצבעוניים שלה.  פלטפורמה זאת המבוססת על שפת הג'וואה סקריפט (JavaScript), היא דרך מעולה לוודא שהילדים שלכם ייהנו מתהליך למידת התכנות.

ועכשיו, אם נשאל אנשים בוגרים מה היא שפת התכנות הקלה ביותר ללימוד, ועל-פי דירוגים שהתפרסמו לאחרונה, מרביתם צפויים להתלבט בין פייתון לרובי שכבר הזכרנו במאמר זה. נראה כי ג'אווה, למרות היותה שימושית ביותר, אינה נחשבת לשפת תכנות קלה ללימוד.

איך מלמדים ילדים לתכנת?

רוצים שהילדים שלכם ייצרו תוכנה או יפתחו אפליקציה משלהם? או שאולי אתם רק רוצים להכין אותם לעתיד ולעזור להם לפתח את הכישורים שיהיו נחוצים להם כדי להצליח במאה ה-21? בכל אחד מהמקרים, אנחנו רוצים לעזור לכם ללמד את הילדים שלכם לתכנת, ולהכיר להם את שפות התכנות שהזכרנו במאמר זה.

הבינו שהעולם השתנה

זה לא משנה אם הילדים שלכם ילמדו ג'אווה, פייתון, C++ או רובי. הדבר העיקרי שעלינו להבין כהורים הוא כמה העולם השתנה ומה רבה חשיבותה של ההשכלה הדיגיטלית בעולם חדש ומקושר זה.

כאשר הילדים שלכם לומדים לתכנת ולבנות תוכנות ואפליקציות משלהם, הם עושים הרבה יותר מזה. באותו הרגע, הם רוכשים כישורים רבים כמו חשיבה ביקורתית, חשיבה חישובית, יצירתיות ופתרון בעיות – כישורים חיוניים להצלחה במאה המאה ה-21, שישרתו את הילדים שלכם נאמנה ויבטיחו להם נחיתה קלה בשוק העבודה של העתיד.

אבל, איך מלמדים ילדים לתכנת? פשוט צריך להבין כלל אחד חשוב מאוד: התכנות הוא שפה. ממש כמו שלמדתם אנגלית, צרפתית או ערבית בבית הספר התיכון כדי לשפר את הפוטנציאל התעסוקתי שלכם.  התכנות הוא הדרך שבה ילדים יתקשרו עם טכנולוגיה ועם החברה.

למידה מעשית

אחת מן הפרדיגמות החינוכיות העומדות בלב המהפכה המתרחשת כיום בכיתות לימוד בבתי ספר שונים ברחבי העולם, היא שילוב הלמידה המעשית. כאשר ילדים חווים את התוכן הנלמד, הם קולטים את החומר טוב יותר, ובמקום למידה תאורטית שטחית, הם זוכים להבין את הנושאים הנלמדים לעומק ולהוציא אל הפועל את הידע, היכולות והכישורים החדשים שהם רוכשים.

שיטות לימוד כמו מונטסורי דוגלות בלמידה מעשית זה שנים ארוכות, אבל למרבה הצער, לעתים קרובות שיטות אלה אינה מיושמות כהלכה בכיתות הלימוד, כלומר באופן המעניק לתלמידים אפשרות להתנסות מעשית בידע ולספיגתו היעילה.

בשיעורים של Tekkie Uni, הילדים שלכם יוכלו ללמד רבות משפות התכנות שהזכרנו במאמר זה בדרך מעשית ומהנה. אתם תופתעו מן האפליקציות, התוכנות, המשחקים והתוכנות שהם ייצרו… ומה שהכי חשוב זה שהם ייבנו אותם תוך-כדי למידה, עשייה ויצירה.

בסוף שום שפת תכנות לא תספק את הסחורה אם הסביבה אשר הם לומדים בה אינה בטוחה מספיק כדי לאפשר להם להרגיש בנוח ולטפח את ביטחונם העצמי.

טעויות הן חוויות למידה

הנה שינוי התפיסה שאתם חייבים לעשות כאשר אתם מלמדים את הילדים שלכם לתכנת: התייחסו לטעויות שלהם כאל חוויות למידה. ממש כמו במשובי הערכה פורמטיבית, מבחנים תקניים אינם מהווים כלים יעילים להוראת התכנות. אם הילדים שלכם יכולים לחוש בטוחים מספיק לעשות טעויות בזמן שהם יוצרים אפליקציה או תוכנה, התוצאות הסופיות של היצירות שלהם יהיו עוצרות נשימה.

שוב, הסביבה אשר הילדים שלכם ילמדו בה תכנות צריכה להיות מעודדת, מנחמת ובטוחה. לתפיסה זאת, טעויות צריכות להיות לא רק מתקבלות על הדעת אלא אף נחוצות. דווקא כאשר אנחנו עושים טעויות אנחנו מבינים שיש דרכים רבות לפתור כל בעיה – וזה הרגע שבו אנחנו מפתחים את כישורי פתרון הבעיות שלנו.

כאשר תלמדו את הילדים שלכם לתכנת בעזרת אחת מחמש שפות התכנות לילדים שהזכרנו, תעניקו להם דרך חדשה לחלוטין לבטא את עצמם ואת היצירתיות שלהם. אתם תזכו לראות אותם מגלים סקרנות ומתרגשים לגלות דרכים חדשות לפתור בעיות – מחזה שלא יסולא בפז.

 איזו שפה משמשת לתכנות משחקים?

אנחנו יודעים שהילדים שלכם בטח מבלים שעות ארוכות במשחק בפורטנייט ובמשחקי וידאו אחרים, אבל האם הם יודעים מה הן שפות התכנות הפופולאריות ביותר לפיתוח משחקים ותוכנות ממושחקות? אם לא, אז יש לנו כמה וכמה תשובות עבורכם ועבור הילדים שלכם.

שתי שפות התכנות הפופולאריות ביותר לפיתוח משחקים הן ג'אווה ו-C++. גם שפת ה-C# המיועדת למנוע משחקי הוידאו "יוניטי" הפך לנפוץ ביותר בימינו. למעשה, הרובוט הווירטואלי שאנו משתמשים בו בקורס הרובוטיקה שלנו ב-Tekkie Uni פותח ועוצב בעזרת יוניטי.

יצירת תוכנה או אפליקציה ממושחקת כרוכה בהרבה מעבר לכישורי תכנות. היא דורשת מן המפתחים להבין את הצרכים של המשתמשים הפוטנציאליים שלהם ולהקדיש זמן רב ויקר לבניית תוכנה שתעורר בהם עניין.

על-פי מרבית הדירוגים הזמינים, שפות התכנות הפופולאריות ביותר לבניית משחקים הן:

  • ג'אווה
  • ג'אווה סקריפט
  • C++
  • HTML5
  • CSS3
  • SQL

אבל אל תדאגו. האפליקציה שהילדים שלכם יוכלו ליצור באחד מהקורסים של Tekkie Uni תעניק להם את הכלים ליצור הרבה יותר ממשחקים. מי יודע? אולי אחד מהם ייצור תוכנה או אפליקציה שתעזור לשפר את חיי כולנו בעתיד, הרי בסוף, הילדים המתכנתים של היום הם המובילים והמנהיגים של המחר.

איפה הילדים שלכם יכולים ללמוד שפות תכנות אלה ואחרות?

לימודי תכנות עלולים להתיש את הילדים שלכם אם הם לא ייערכו במקום הנכון. הקפידו לבחור בסביבת למידה בטוחה עבור הילדים שלכם – סביבה המתייחסת אל טעויותיהם כאל חוויות למידה והמעניקה להם הזדמנות להתנסות מעשית.

בקורסים שאנחנו מציעים ב-Tekkie Uni, הילדים שלכם ירגישו חופשיים לתקשר עם המדריכים שלהם ועם חבריהם לכיתה בזמן שהם ייצרו אפליקציות משלהם, והכול במרחב פתוח ובטוח השם את הדגש העיקרי על הילדים עצמם ועל התפתחותם האישית של כל אחד ואחת מהם.

העניקו לילדים שלכם את מתנת התכנות. העניקו להם את ההזדמנות ליצור את העתיד במו ידיהם. עכשיו הכול תלוי בכם!

תגובות

השאר תגובה