טיפים לגידול ילדים:
הורים מעורבים יוצרים את מנהיגי העתיד

אם פעם היו הורים שלא ידעו את שם המורה של ילדיהם ולא הכירו את החברים הכי טובים שלהם בכיתה – הימים האלה עברו מהעולם. הדור ההוא של ההורים שלא ידע איזה מקצועות אהובים על הילדים שלהם בבית הספר ומה מניע אותם ונותן להם מוטיבציה כבר איננו. ההורים היום מעורבים יותר מאשר אי פעם בחיי ילדיהם.

על פי מחקרים שונים בתחום התפתחות הילד, לילדים שנמצאים בסביבה עם מעורבות הורית גבוהה, עם הורים שמודעים לפרטים הקטנים של חיי היומיום שלהם, יש הערכה עצמית גבוהה יותר. ילדים אלה גם מפגינים שליטה במיומנויות כמו פתרון בעיות, ביטוי עצמי ואפילו עבודת צוות – מיומנויות שנחשבות "רכות".

אנחנו רוצים לעזור לקוראים שלנו להיות מעורבים יותר בחיים של ילדיהם. איך? גלו עניין בתחביבים שלהם, ועודדו אותם להאמין בעצמם, לא משנה איזה קריירה יבחרו לבנות לעצמם.

לא תמיד קל לבנות מערכת יחסים קרובה עם ילדינו, במיוחד כשאנחנו עסוקים במציאת איזון בין העבודה שלנו למשפחה, ובהתחשב בעובדה שפעמים רבות הילדים עצמם לא רוצים לשתף אותנו במה שעובר עליהם. אבל אל דאגה! ישנן כמה שיטות קלות ליישום שיעזרו לילדים לבטוח בעצמם ובכם ההורים.

לפני שנתחיל, עצה פשוטה: תראו עניין אמיתי. הילדים שלכם אלופים בקליטת זיופים. רוצים ילדים עם יכולת חשיבה חברתית-רגשית מפותחת? ברור שאתם רוצים…

רוצים לראות איך מעורבות הורית יוצרת את המנהיגים ומקבלי ההחלטות של המחר? בואו נצא לדרך…

הורות טובה: להיות מעורבים בתחומי העניין ובתהליכים שעוברים על ילדיכם

להיות הורים טובים זה הרבה יותר מאשר להראות אהבה, לעזור, לשמש מודל לחיקוי, להציב גבולות ולספק מגוון רחב של חוויות. הורים טובים נותנים לילדים הרגשה שאכפת להם, שהם תמיד יהיו שם בשבילם, ושהם רוצים להיות מעורבים בכל אחד מהתהליכים שהילדים עוברים.

אבל למה זה כל כך חשוב להיות מעורבים? על פי מחקר שנעשה לאחרונה על ידי פסיכולוגים לילדים, סגנון הורות סמכותי (שאינו זהה להורות סמכותנית או אוטוריטרית) קובע כללים ועקרונות להתנהגות הילדים. ההורות הזו נבדלת מהאחרות כי היא יותר דמוקרטית ותומכת.

הורים סמכותיים מגיבים לחששות של ילדיהם ולצרכים העמוקים ביותר שלהם, ומוכנים להקשיב להם, תמיד. להורים אלה יש ציפיות גבוהות מהילדים שלהם, אבל הם מתייחסים אליהם באדיבות, נותנים להם משוב, ומספקים הרבה תמיכה לאורך הדרך.

הם גם מתייחסים לטעויות כחוויות למידה, ממש כמו שעושים אצלנו בקורסים של Tekkie Uni. לכן, כאשר ילדיהם אינם משיגים את המצופה מהם, הורים אלה לא מגיבים בנוקשות, אלא מרעיפים אהבה ומתאימים את הסטנדרטים שהציבו למצב הנוכחי. גישה הורית סמכותית מעלה את הסיכויים לגדל ילדים מאושרים ובעלי מסוגלות להצלחה.

והנה עוד נתון מפתיע: סגנונות חינוך שבהם ההורים אינם מעורבים בחיי ילדיהם מדורגים במקום הנמוך ביותר בכל תחומי החיים. לילדים אלה יש הערכה עצמית נמוכה והם פחות מיומנים מילדים אחרים בני גילם.

תהיו פתוחים. תהיו זמינים. פשוט תהיו שם.

הרעיון העיקרי, וזה אולי נשמע לא קל, הוא לתת לילדים הרגשה שהם מסוגלים להשיג כל דבר, אבל בו זמנית שידעו שאתם שם, קרוב, מגבים אותם כל הזמן. איך אפשר לעשות את זה? נשמח לתת לכם כמה טיפים חשובים:

● תהיו אדיבים, חמים ומכבדים.
● שאלו אותם על הדברים הכי טובים והכי גרועים שקרו להם במשך היום.
● דברו איתם על הדברים שהם נכשלו בהם לאחרונה, וחשבו איתם יחד על דרכים חדשות לפתרון הבעיות, שאפשר לנסות בפעם הבאה.
● תזכירו להם כמה אתם אוהבים אותם וכמה הם חשובים לכם – זה יגרום להם להרגיש שרואים ומעריכים אותם.
● גלו עניין בתחביבים שלהם. אם תהיו קשובים למה שמסקרן אותם תוכלו להעמיק ביחד בנושאים שהם אוהבים.
● תגידו להם שאתם מבינים למה לחברים שלהם כיף להיות איתם.
● הזמינו אותם להביע דעה על דברים הקשורים בבית, כדי שירגישו שיש להם חלק פעיל במשהו גדול יותר. הזדמנויות כאלה יאפשרו להם לרכוש כלים שישמשו אותם היטב בעתיד.
● שחקו איתם וצחקו איתם. הצטרפו למודים שלהם במיינקראפט, שחקו איתם פורטנייט, או כל משחק אחר שהם אוהבים לשחק כדי לנקות את הראש מיום הלימודים.
● צאו איתם לפעילויות והרפתקאות, ותנו להם להוביל לשם שינוי. אל תפחדו! מה שמעניין אותם באמת אולי יוביל גם אתכם למקום בלתי צפוי – ונהדר!
● שבו איתם ביחד, תקשיבו להם, ותביטו להם בעיניים. דברו איתם. זה חשוב…

בכל יום אתם בונים ומתחזקים מערכת יחסים שמיוחדת רק לכם ולילדיכם. אם הקשר יהיה טוב וחזק הוא יספק להם כלים רבים להצלחה בעתיד, וגם ייצור אוירה נעימה בבית. וזה בעצם מה שכולנו רוצים!

איך לאפשר לילדים למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם? תכנות זה הדבר.

אחת הדרכים לאפשר לילדים למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם היא לרשום אותם לקורס אונליין בשידור חי שבו יטפחו את הכישרונות שלהם, יתייחסו לטעויות שלהם כחוויות למידה, ושבו הם ייהנו ללמוד ויקבלו תמיכה.

הקורסים של Tekkie Uni בתכנות, שחמט והפקת וידאו, יחשפו את ילדיכם לכישורים הנחוצים במאה ה-21, כישורים שיעזרו להם להצליח בעולם משתנה. הקורסים יגרמו להם להרגיש שהרעיונות שלהם יכולים להפוך למציאות ושאפשר להגשים אפילו את החלומות המטורפים ביותר שלהם.

אז למה אתם מחכים?

תגובות

השאר תגובה