פעילויות תכנות בלתי מקוונות הכי שוות:
כיצד ללמוד תכנות ללא מחשב

כפי שאמרנו בעבר, תכנות הוא הרבה יותר מאשר ללמד שפת תכנות שימושית לילדים ולתת להם לחוות את אלפי הדברים שהם יכולים לעשות וליצור איתה. כפי שאתם כבר יודעים, וגם אם לא, אז כדאי לכם לדעת: תכנות הוא דרך חשיבה.

ישנן מספר רב של פעילויות תכנות בלתי מקוונות שבאפשרותכם לבצע עם ילדיכם כדי לסייע להם לחזק את אופן החשיבה שלהם. אתם שומעים נכון, יש דרכים רבות לעזור לילדים שלכם לרכוש מיומנויות של המאה ה-21.

עבור חלק ממשחקי התכנות הבלתי מקוונים האלה לא תצטרכו כל חומר נוסף, תוכלו להשתמש בדברים שכבר יש לכם בבית, אבל עבור חלק מפעילויות התכנות הבלתי מקוונות האחרות יש כמה חומרים דידקטיים ושימושיים שתצטרכו להשיג. אבל אל דאגה! אנו נדריך אתכם לאורך כל הדרך!

אם אתם באמת רוצים ללמד את הילדים שלכם תכנות, התחילו בפיתוח דרך חשיבה חדשה אצלם, באמצעות ביצוע פעולות שגרתיות בעזרת מספר רעיונות חדשניים, ועם כמה כישורים יוצאי דופן שהם בהחלט ישתמשו בהם כאשר יגיע הזמן ליצור אפליקציה לגמרי משלהם.

האם אתם מוכנים לגלות מספר פעילויות תכנות בלתי מקוונות מדהימות לילדים בגילאי גן חובה, ומשחקי תכנות אוף ליין לתלמידי בית הספר היסודי? קחו דף ועט, הביאו את הילדים, והכיף יתחיל מיד! בואו נצא לדרך!

ללמוד תכנות במצב לא מקוון: יתרונות וחסרונות

קודם כל, בואו נדבר בכנות. כדאי שתדעו שכל פעילויות התכנות הבלתי מקוונות האלה, יעניקו לילדים שלכם מיומנויות מאוד שימושיות ויחזקו מספר יכולות חשובות שהם ישתמשו בהן בהווה וגם בעתיד.

לאחר שאמרנו זאת, כדאי גם שתדעו, כי המשחקים ופעילויות התכנות הבלתי מקוונות שנראה לכם מיד, לא יציעו לילדים שלכם את חווית התכנות האולטימטיבית. אם אתם מעוניינים שבתחילה הם יעלו על המסלול הנכון עם משחקי התכנות האלה, ולאחר מכן יתחילו לתכנת כמו מתכנתים אמיתיים, אתם בהחלט צריכים לשקול לרשום אותם לאחד מקורסי האונליין של Tekkie Uni… זו הדרך המרתקת, היעילה, והמהנה ביותר לילדים ללמוד כיצד לתכנת.

האם ילדיכם יכולים ללמוד תכנות ללא מחשב?

כבר אמרנו את זה בעבר. ילדים יכולים ללמוד את יסודות התכנות בלי מחשב; הם יכולים לצבור מיומנויות כגון חשיבה אלגוריתמית, פתרון בעיות, עבודת צוות, וחשיבה מתמטית ללא צורך במחשב הנייד שכנראה יש להם.

כפי שאתם הולכים לראות בעוד מספר פסקאות, יש כמה פעילויות תכנות אוף ליין שהילדים שלכם יכולים לבצע כדי להתחיל לחשוב כמו מתכנתים, כך שכאשר הם יעמדו בפני אתגר המצריך תכנות, זה יהיה הרבה יותר קל עבורם.

אבל איך? ובכן… כשהילדים שלכם ירכשו את היכולות הללו, הם ישיגו את אופן החשיבה של מתכנתים, הם ידעו איך לפתור בעיות, הם יבינו את הערך של חשיבת רצף סידורי, ויהיה להם ברור (באופן מעשי) מה הוא בדיוק אלגוריתם. כל אלה יהיו כישורים חיוניים כאשר הם יחליטו לתכנת את הרובוט הווירטואלי שלהם, או כאשר הם יחליטו ליצור אפליקציה משלהם.

מלבד כל הסיבות המדהימות שנתנו לכם, משחקי התכנות הבלתי מקוונים האלה לילדים יגבירו את יכולתם להתמקד ולהתרכז, שזה אחד האתגרים הגדולים ביותר, שגם מורים והורים מתמודדים אתו, בחינוך הדור הנוכחי.

פעילויות תכנות אוף ליין לילדים

ישנם הרבה דברים שאפשר לבצע כפעילות תכנות לא מקוונת; פעילות שתסייע לילדיכם לחזק את היכולות שהם בהחלט יזדקקו להם על מנת לתכנת. חלק מהפעילויות הללו כל כך רגילות ונפוצות, שייתכן שאפילו לא תעלו על דעתכם כמה הן יעילות לפיתוח חשיבה של רצף סידורי ואריתמטיקה אצל הילדים שלכם.

להבין תכנות באמצעות סיפור לילדים

ישנו סיפור ילדים שמלמד את נושא התכנות באמצעות הסברים ועיצוב תרשימים של האירועים בסיפור. איך? על ידי תכנות סיפור!

פרויקט זה קיבל הרבה תשומת לב ב- Kickstarter, והיוצרת ומייסדת שלו מסבירה שהיא מהנדסת תוכנה, ושהיא מאוד נהנית ללמד תכנות לילדים בדרך משעשעת וללא מסכים.

בעזרת הספר הזה, הילדים שלכם ילמדו את המשמעות של לולאות, רצף ותזמון, ואת כל המבנים העיקריים השייכים לנושא התכנות.

מטוסים מנייר ותכנות

כן, זה אכן כל כך פשוט. האם אתם יודעים כמה מיומנויות הילדים שלכם יכולים לחזק על ידי יצירת מטוסי נייר משלהם? מכיוון שעליהם לקחת בחשבון את כל הגורמים החיצוניים שעלולים להשפיע על הביצועים של המוצר הסופי, הם יבינו בהקדם עד כמה חשוב להתייחס לרצף ותזמון מדויק. כל הנושאים הללו חיוניים עבור מתכנתים, ותרגול בעת עשיית מטוס מגניב מנייר יכול להוות יתרון משמעותי מאוד עבור הילדים שלכם.

מחפשים פעילות תכנות בלתי מקוונת נחמדה עבור ילדים בגילאי גן חובה או משחק תכנות נחמד אוף ליין עבור תלמידי בית ספר יסודי? תעיפו מבט על הוידאו הזה ותנו ליצירות שלהם להתעופף סביב הבית!

ספרו סיפור באמצעות אימוג'ים

כפי שהוזכר בספר- שלום רובי, ספר מדהים שנכתב על ידי לינדה ליוקס, יש כמה דברים שהבנים והבנות שלכם יכולים לעשות בבית כדי להבין את עקרונות התכנות. אחד הדברים האלה הוא לספר סיפור באמצעות אימוג'ים. נשמע כמו משחק תכנות בלתי מקוון מגניב ואמנותי, נכון?

אבל אל תמהרו! יש כמה כללים וצעדים שצריך לעקוב אחריהם לפני שקופצים פנימה:

  • תבקשו מילדיכם לחשוב על סיפור שהם היו רוצים לחלוק, או רגע מסוים ביום שלהם שהיו רוצים להפוך לסיפור.
  • תעקבו עם הילדים שלכם אחרי כל האימוג'ים הזמינים ותבקשו מהם להסתכל עליהם בעיון ולנתח כל אחד ואחד מהם.
  • תנו להם לבחור מספר אימוג'ים שיספרו כל חלק מהסיפור שלהם: הצגת הדמויות, הצגת המצב, הקונפליקט, והפתרון.
  • תבקשו מהם לספר את הסיפור באמצעות אימוג'ים בלבד .
  • במקרה שהם יצטרכו אימוג'י שלא קיים כדי לספר את הסיפור שלהם, תנו להם לעצב אחד.

על ידי הפעילות הזו, הם יבינו את החשיבות של ניתוח כלל המרכיבים, והם יראו במו עיניהם כי יש דרכים אינסופיות לספר סיפור, כפי שקיימות דרכים שונות רבות לפתור בעיה אחת? מגניב, נכון?

אלפבית בינארי: בואו נכתוב משהו!

כפי שהסברנו קודם, יש טונות של מילים אשר שייכות למילון המונחים הבינלאומי בנושא תכנות. אחד החשובים ביותר, וילדיכם יהיו חייבים ללמוד אותו, הוא המושג- "קוד בינארי".

כל תוכניות ותוכנות המחשב מבוססות על שני סמלים בלבד (0 ו-1). האם ידעתם על קיומו של האלפבית הבינארי של ASCII? ובכן, עכשיו שאתם יודעים, זו הזדמנות נהדרת בשבילכם ללמד את הילדים שלכם את חשיבותו של הקוד הבינארי בתכנות, על ידי כך שתתנו להם לעשות כל מה שהם רוצים… באמצעות קוד בינארי.

תעיפו מבט על האלפבית הבינארי של ASCII ותתחרו עם הילדים שלכם בכתיבת השם שלהם. מי שעושה את זה הכי מהר מנצח! אתם מוכנים?

יש לכם מחשב? הילדים שלכם יכולים ללמוד תכנות היום!

אם יש לכם מחשב, ואם אתם באמת קוראים את המאמר הזה, סביר להניח שכן … אז תנו לילדיכם את ההזדמנות לתכנת באופן אמיתי.

פעילויות התכנות הבלתי מקוונות האלה שהצגנו אמנם ממש מגניבים, אבל שום דבר לא משתווה לתחושה של ילד שיוצר אפליקציה מאפס, או מתכנת רובוט וירטואלי מדהים. אם אתם רוצים שהילדים שלכם ייקחו את כל הכישורים שהזכרנו במאמר הזה לשלב הבא, תרשמו אותם לאחד מקורסי התכנות אונליין, לייב, של Tekkie Uni.

הרשו לעצמכם להיות מופתעים מהדברים המדהימים ועוצרי הנשימה שהילדים שלכם ייצרו…, תאמינו לנו, הם יפתיעו אתכם. אתם מוכנים להעצים אותם?

תגובות

השאר תגובה