אסטרונומיה ותכנות:
מה הקשר בין תכנות וכוכבים?

תכנות קיים בכל התחומים. הוא קשור (והכרחי!) כמעט לכל דיסציפלינה מדעית. לתכנות יש תפקיד חשוב היום בתחומים כמו מוזיקה, אומנות ואפילו ריקוד.

לימודי תכנות מקנים לכל אחד ואחת את הכישורים הנחוצים כדי להתמודד בהצלחה עם העתיד הקרוב. יסודות התכנות מעניקים לילדיכם את היכולת להבין את העולם בצורה אחרת — לראות עולם שבו אפשר להגשים את כל החלומות שלהם ולבצע את כל הפרויקטים שחשבו עליהם. נקודת מבט של מתכנת תספק להם את הכלים המתאימים לעשות כל דבר שירצו, ותשפר את הביטחון העצמי שלהם.

אבל, עד כמה באמת קשור התכנות לכל דבר בעולמנו? אלו עוד תחומים שמסקרנים אותנו יכולים להיות קשורים לתכנות? כפי שציינו בעבר, רפואה קשורה לתכנות; אבל תחומים שונים מאוד, כמו למשל קסמים, יכולים גם הם להיות קשורים לתכנות. מפתיע, לא?

אז היום אנחנו רוצים לקחת אתכם לכוכבים. רוצים לבוא איתנו לטיול בחלל החיצון? לא, אנחנו לא נשלם על כרטיס במחלקה ראשונה בשיגור הבא של אילון מאסק (למרבה הצער!). בפסקאות הבאות, נראה לכם שבין תכנות לאסטרונומיה יש קשר עמוק. ומי יודע, אולי אם הילדים שלכם ילמדו לתכנת היום, הם יהיו האסטרונאוטים מפורסמים בשנות ה-40 של המאה ה-21!

מוכנים ללמוד מה יש לאסטרונומים ומתכנתים במשותף? לבשו את חליפת החלל שלכם, או לפחות תביאו טלסקופ, ובואו נתחיל.

מה משותף לאסטרונומים ולמתכנתים?

למתכנתים ולאסטרונומים יש הרבה דברים במשותף. בואו נבחן את הנושא הזה עם ראש פתוח. גם אסטרונאוטים וגם מתכנתים מתעניינים מאוד בפלאי היקום, בעולם הסובב אותם, ותמיד מחפשים תשובות לשאלות עתיקות יומין, בין אם הן גלויות ובין אם הן נסתרות.

מלבד הידע הטכני הנדרש, למתכנתים טובים יש כישורי תקשורת מצוינים, הם טובים מאוד בניהול זמן ומשימות, יש להם גישה חיובית, יכולת להתמקד בתמונה הגדולה ולהסתדר טוב בקבוצה.

מצד שני, אסטרונומים הם אנשים שמאוד אוהבים לחקור, כלומר הם סקרנים, בעלי כישורי תקשורת טובים, ומשקיעים זמן רב בחיפוש אחר תשובות בעזרת כלים שונים ואנשים רבים. אסטרונומים רבים, ממש כמו הרבה מתכנתים, נוטים להימשך לתחומי אמנות, יצירתיות, וביטוי עצמי. רואים? יש להם הרבה תכונות משותפות!

באסטרונומיה משתמשים בתכנות!

כן, אתם צודקים. אסטרונומים צריכים לתכנת כדי לבצע את המשימות שלהם במהירות ובהצלחה בכל יום. ג'ף מגנום, מ-NRAO אומר כי "אסטרונומים בונים סימולציות תיאורטיות של תופעות אסטרופיזיות ומפרשים ממצאים שונים באמצעות מגוון שפות תכנות. אני חושב שרוב האסטרונומים משתמשים בשפות התכנות C, ++C ופייתון במחקרים שלהם. מדי פעם אפשר לראות גם קודים ישנים יותר של פורטרן (מהשפות הראשונות שפותחו) שעדיין בשימוש. עם זאת, לרוב האסטרונומים אין תואר במדעי המחשב. [אסטרונומים] אנחנו בדרך כלל לוקחים קורס או שניים בשפת התכנות שאנחנו רוצים ללמוד, ואז מיישמים את מה שלמדנו בתוך המחקר. אסטרונומים רבים לומדים שפות תכנות רק על ידי שימוש בהן".

נשות ואנשי מדע רבים בתחומי מדעי המחשב והאסטרונומיה, טוענים שכדי לעסוק באסטרונומיה מודרנית ולעבוד עם מכשירי אסטרונומיה מתקדמים נדרשת רמה גבוהה של ידע בשפות תכנות שונות ובכתיבת קוד. יש הטוענים שאסטרונומים שאינם יודעים לכתוב קוד או להשתמש בשפות תכנות פשוט יישארו מאחור.

אתם יכולים לתאר לעצמכם? הילדים שלכם יכולים להיות אלה שמובילים את המשימה הבאה לירח, או אפילו אלה שמתכננים את ההתיישבות האנושית הראשונה על מאדים, צדק או נוגה. אבל איך זה יכול לקרות? על ידי חיזוק הכישורים שיכינו אותם לעתיד!

מתחילים בתכנות. ואז מגיעים לכוכבים!

השמיים הם הגבול! המשפט הידוע הזה מעולם לא היה מדויק יותר: אם הילדים שלכם ילמדו עכשיו לתכנת, הם יכולים להגיע בעתיד, פשוטו כמשמעו, לכוכבים!

דבר אחד בטוח: הם צריכים ללמוד תכנות בסביבת למידה תומכת, שבה מתייחסים לטעויות כחוויות למידה בעלות ערך רב. כך, הדרך לכוכבים תהפוך גם לתהליך פנימי שיעצים את ילדיכם ויגביר את הביטחון העצמי שלהם.

אתם רוצים ילדים מאושרים שבאמת מאמינים בעצמם? בחרו ממגוון קורסי האונליין בשידור חי שאנחנו מציעים ב-Tekkie Uni, ותופתעו מהידע הרב וההשפעה שלו על ילדיכם.

תגובות

השאר תגובה