ילדים משחקים שחמט:
ליצור את המוחות הטובים ביותר

משחק השחמט היה פופולרי במשך מאות שנים. זה היה משחק לוח אינטליגנטי, וחלק בלתי נפרד מחברות רבות, עוד הרבה לפני שנטפליקס השיקה את סדרת "גמביט המלכה". שחקני שחמט פנומנליים כמו בובי פישר, ולדימיר קרמניק, בוריס אלתרמן או ייפאן הו, ניזונו מהיתרונות של משחק השחמט במשך כל חייהם.

שחמט מחזיר אותנו 1500 שנים לעבר הרחוק, אבל המקורות הספציפיים של משחק הלוח עדיין לא ודאיים. מקורה של הגרסה העתיקה ביותר של שחמט, היא ככל הנראה בהודו, ומשם התפשטה לפרס. משחק השחמט הפך לחלק מהתרבות המוסלמית בתקופה שהערבים כבשו את פרס, ואז התפשט לדרום אירופה. בתקופה זו השחמט התפתח לצורתו הנוכחית, במאה ה-15.

אבל בואו נביט מעבר להיסטוריה. אנחנו רוצים לאתגר אתכם בשאלה פשוטה אך קשה: מהם היתרונות העיקריים שלימוד שחמט יכול להציע לילדים? אתם יודעים כמה כישורים ויכולות הילדים שלכם יכולים הן לחזק, והן לפתח מאפס, אם הם רק ילמדו איך לבצע מט למישהו? האם יהיה שוני ביכולת של הילדים שלכם לפתור בעיות ולחשוב אסטרטגית, אם משחק השחמט היה חלק חשוב מחייהם?

במאמר קצר אך חשוב זה, אנחנו רוצים להראות לכם את מה שמעבר למלכה, למלך, או לפרש. עכשיו, אנחנו רוצים להראות לכם כל מה שהילדים שלכם יוכלו להיות, אם שחמט היה חלק מהחיים שלהם.

האם אתם מוכנים לראות את הילדים שלכם מממשים את מלוא הפוטנציאל שלהם? ובכן, שחמט בהחלט יכול לעזור.

7 מיומנויות אשר משחק השחמט מעצים בילדים בכל הגילאים

בעוד כמה רגעים נחלוק איתכם כמה מהמיומנויות והיתרונות החשובים ביותר שיש לשחמט להציע. אם אתם חושבים לרשום את ילדיכם לחוג או קורס שחמט, אנחנו עומדים לצידכם ואנחנו כאן כדי לתמוך בכם.

שחמט יכול להציע הרבה יותר מאשר רק הנאה והשתתפות אפשרית באולימפיאדה. ילדים אשר משחקים שחמט נוטים להצליח יותר בעתיד של אי-ודאות, ועל פי מחקרים, להביא תוצאות טובות יותר באופן משמעותי, בפרויקטים ומטרות שהם מציבים לעצמם.

ובכן, מהם יתרונות השחמט שאנו מדברים עליהם? בואו נצא לדרך!

1. משפר את הזיכרון והריכוז

אנחנו יודעים כמה זה קשה ומאתגר לנסות לשפר את המיקוד והריכוז של הילדים שלכם. תוך כדי משחק השחמט, הילדים שלכם ייאלצו לתרגל גם את הריכוז שלהם וגם את הזיכרון, כדי להצליח ולנצח בכל משחק.

חובה להיות ממוקדים בזמן שמשחקים שחמט, וריכוז הוא מיומנות שתסייע לילדים שלכם לפענח את הצעד הבא של היריב שלהם. מבלי להגזים, משחק השחמט הארוך ביותר בהיסטוריה נמשך 4 חודשים. כן, 4 חודשים של ריכוז, מיקוד וזיכרון מאומן היטב.

מעניין, נכון?

2. מטפח חשיבה ביקורתית

מכיוון ששחקני שחמט צריכים לנתח ולהבין באופן מלא את הגישה, המהלכים ודרך החשיבה של היריב שלהם, כישורי החשיבה הביקורתיים שלהם מקבלים חיזוק ואופטימיזציה בכל משחק.

לאחר כמה משחקי שחמט, דרך זו של ניתוח גורמים ואלמנטים תהפוך לחלק בלתי נפרד מהדרך של הילדים שלכם לתקשר עם העולם ועם האתגרים שהם עלולים להתמודד איתם בעתיד הקרוב.

האם אתם חושבים באופן מספיק ביקורתי? אולי שחמט יכול לעזור גם לכם! שחקו שחמט עם הילדים שלכם!

3. משפר את היצירתיות

כדי להפתיע את היריב שלכם, אתם צריכים להיות יצירתיים, ובשחמט, חובה תמיד להפתיע את השחקן שמולך. משחק שחמט יציב את הילדים שלכם במצבים שהם יהיו צריכים לחשוב על רעיונות ופתרונות חדשניים, כדי ליצור מהלכים שהיריבים שלהם לא יצפו.

מאמר שפרסמנו לפני כמה שבועות בבלוג זה מסביר את כל האלמנטים הקשורים ליצירתיות שהילדים שלכם צריכים לתרגל על מנת שיהיה להם עתיד מזהיר. לשם מטרה זו, תכנות ושחמט יכולים להוות נכסים יוצאים מן הכלל.

4. מעודד עבודה קשה

משאלות-לב אינן מספיקות, אם כי גישה חיובית ופרואקטיבית תמיד עוזרת. משחק השחמט דורש תרגול ומעודד את הלומדים לשאוף להיות תמיד הכי טובים שהם יכולים. להיות שחקני שחמט זה לא קל, ועל מנת להבין באופן מלא איך לשחק כמאסטר נדרשת עבודה קשה.

אמני שחמט מבלים שעות בתרגול של המהלכים שלהם, ומאמנים את כישורי ה"תגובה" שלהם. לוקח זמן להפוך למומחים, ושחקני שחמט ילמדו את זה בדרך מהנה, מרתקת ומעודדת מאוד.

5. זה מחזק את שני צידי המוח

על פי "משפר השחמט", הצד הימני של המוח הוא חזותי או אמנותי יותר, בעוד הצד השמאלי קשור יותר ללוגיקה או מדע. ילדים שמשחקים שחמט צריכים להשתמש בשניהם, בצד הימיני כדי לזהות חזותית דפוסי מיקום של החלקים, ואת הצד השמאלי כדי לנתח את התגובה ההגיונית המתאימה לדפוסים אלה וליצור מהלכי שחמט גדולים.

על מנת לשחק מהלך של גמביט המלכה, משחק של ארבעה פרשים, או גמביט נגדי של אלבין, הילדים שלכם יצטרכו להשתמש בשני צידי המוח ולאמן יכולת שאין להרבה אנשים… אבל אלה שיש להם, מצליחים.

6. מפתח את יכולות ראיית-הנולד ותכנון

היכולת לחיות את הרגע, בזמן שמתכננים קדימה זה פשוט נהדר. תכנון לעתיד מאפשר לילדיכם להגדיר יעדים קצרים, בינוניים וארוכי טווח, ולקדם אותם בצורה חכמה ואינטליגנטית.

הכוונה בראיית-הנולד היא לא שהילדים שלכם יקדישו את חייהם לקריאה בקלפים או בכף יד, אלא, הכוונה היא שהם יאספו את כל המידע לו הם זקוקים, כדי לצייר לעצמם את כל התרחישים הפוטנציאליים שהם יצטרכו להתמודד איתם בעתיד, וזה לא יסולא בפז.

כמובן, שחמט יכול לעזור בשני אלה.

7. מלמד כיצד להפסיד בכבוד

לנצח זה תמיד נהדר, אבל להפסיד זה לא תמיד כיף. בעת משחק שחמט, הילדים שלכם ילמדו איך "להפסיד בכבוד". אנו מאמינים עמוקות בפילוסופיה של הפיכת הטעויות לחוויות למידה, ומשחק השחמט מספק במה מושלמת להדגמה של הערך הזה בפועל.

במאמר שפרסמנו לפני מספר ימים, אנו מסבירים עוד יותר את הערך של ללמוד להפסיד בכבוד, בהקשר לשחמט ולכלים שהילדים שלנו יצטרכו בעתיד הקרוב.

התחילו היום. תנו לילדים שלכם את הכלים שהם צריכים.

תנו לילדים שלכם את הכלים שהם צריכים. בדקו את הקורסים של Tekkie Uni, ומכיוון שאתם מכירים את האישיות וההעדפות של ילדיכם, בחרו את הקורס המושלם עבורם.

כל הקורסים מונחים על ידי מדריכים מיומנים-היטב שיציעו סביבה בטוחה שבה ילדים יכולים לבטא את עצמם, לחוות למידה מעשית, ליהנות משיעורים מרתקים, ולראות טעויות כחוויות למידה. עכשיו זה הזמן.

תגובות

השאר תגובה