4 משחקים כיפים לילדים
שיאמנו אותם בחשיבה אסטרטגית

הורים בכל רחבי העולם חשים מחויבות גדולה לטפח בילדיהם יכולות וכישורים שיסייעו להם לממש את הפוטנציאל המקסימלי. החדשות הטובות הן, שכיום אפשר להעניק להם את הכישורים האלה בדרך מהנה ומרגשת. אמנם, תמיד תהיה חשיבות להתמדה ומוסר עבודה, אך חיזוק מערכת הכישורים להצלחה בסביבה תחרותית הוא, כיום, אפילו קל יותר מאי פעם.

מחנכים מודעים לכך כי סביבות הלמידה צריכות להיות מרתקות, כיפיות, נגישות ומהנות, כדי שילדים יקבלו חוויית למידה כוללת ומקיפה. "גורם הכיף" כל כך חשוב, שהלמידה באמצעות מִשְׂחוּק מובילה את מגמות החינוך, ונוכחותה רק תגדל בשנים הבאות.

למה הילדים שלנו לא יכולים להשתמש ב-TikTok או YouTube, למשל, ככלי להשגת ידע רב יותר, או כדי לחזק מיומנות ייחודיות של המאה ה-21? למה אנחנו כהורים, לא יכולים להשתמש במשחקים כדי לבנות את החשיבה האסטרטגית של הילדים שלנו?

ובכן, התשובה היא פשוטה וישירה: אנחנו יכולים.

במאמרנו הקצר אך מועיל, נשתף אתכם בארבעה משחקים כיפים שיציגו בפני ילדיכם את נושא החשיבה האסטרטגית, יחזקו את המיומנות הזו, ויאלצו אותם ליישם חשיבה שימושית זו במצבי חיים אמיתיים.

חיזוק החשיבה האסטרטגית של הילדים שלנו באמצעות משחקים!

על פי המרכז לניהול ויעילות ארגונית (C.M.O.E), חשיבה אסטרטגית היא פשוט תהליך חשיבה מכוון ורציונלי, המתמקד בניתוח גורמים קריטיים ומשתנים שישפיעו על ההצלחה ארוכת הטווח של רעיון, עסק, צוות או יחיד.

מחנכים רבים מסכימים כי יחד עם יצירתיות, חשיבה ביקורתית, כישורי מנהיגות, הסתגלות, ועבודות צוות, חשיבה אסטרטגית היא אחד מכישורי 'החובה' עבור הילדים שלנו כדי שיצליחו בעתיד שאינו ברור.

חשיבה אסטרטגית היא משהו שניתן לתרגל, והודות לכמה גישות חינוכיות אמינות, הילדים שלנו יכולים לתרגל את זה במספר דרכים שונות.

אחת מהדרכים האלה היא, למשל, ללמוד כיצד לתכנת. תכנות הוא אחד הדרכים האולטימטיביים לילדים לתרגל את היצירתיות, יכולות פתרון הבעיות, והחשיבה אסטרטגית שלהם בפועל. אם לומדים תכנות בסביבה מאורגנת-היטב, זה יכול אפילו לחזק יכולות מוכוונות עתיד.

בואו ניגש לעניין! תנו לנו להראות לכם ארבעה משחקים שיסייעו לילדים שלכם לפתח את כישורי החשיבה האסטרטגית שלהם.

שחמט

על פי מגזין Chess Power, משחק זה הוא מבחן של סבלנות, עצבים, כוח-רצון, וריכוז. זה יכול לשפר את היכולת של הילדים שלכם לקיים אינטראקציה עם אנשים אחרים ועם עצמם, וזה בוחן את החוסן שלהם – מכיוון שזה חלק מסביבה תחרותית.

כאשר לומדים כיצד לשחק שחמט, וכפי שהוזכר קודם לכן במאמר שכתבנו על היתרונות של משחק השחמט אצל ילדים, הילדים שלכם יהפכו לבעלי חשיבה אסטרטגית על ידי שיפור הריכוז, היצירתיות, העבודה הקשה, התכנון קדימה, וחיזוק שני צידי המוח שלהם.

שחמט הוא כאילו סמל האסטרטגיה, אז אם אתם רוצים שהילדים שלכם באמת יהפכו לבעלי חשיבה אסטרטגית, אפשרו להם לשחק שחמט. בדקו את קורסי השחמט לילדים של Tekkie Uni!

מונופול

כדי לנצח במשחק המונופול, צריכים לחשוב בצורה אסטרטגית. אם לא תתכננו קדימה ולא תהיו מסוגלים לראות את התמונה הגדולה שעומדת מאחורי המהלך האחרון שלכם, אין לכם סיכוי לנצח. אנו ממליצים לכם לשחק את המשחק הזה עם הילדים שלכם, ולהניע אותם לחשוב מחוץ לקופסה לפני 'רכישת קרקע' או 'לך לכלא'.

אפשרו לילדים שלכם להבין כי, על ידי בניית אסטרטגיה, הם יכולים לא רק לנצח את משחק המונופול הבא, אלא גם להשיג כל מטרה שתהיה להם בחיים.

למעשה, זה הרבה מעבר למשחק לוח וחשיבה אסטרטגית. מונופול יכול לעזור לתלמידים הצעירים שלכם ללמוד על ניהול כספים, לשפר את כישורי פתרון-הבעיות שלהם, ואפילו ללמוד על השקעות… בו זמנית, הם ישפרו את כישורי המשא ומתן שלהם. האם יכול להיות משהו יותר טוב מזה?

קטאן

גם קטאן הוא משחק לוח "אנפלאגד". הודות לסיפור, לרקע ולמבנה 'משחק התפקידים', קטאן יציע לילדים שלכם פלטפורמה נהדרת לבטא ולתרגל גם את היצירתיות וגם את כישורי פתרון-הבעיות שלהם. אבל כדי לנצח במשחק, הילדים שלכם יצטרכו יותר מזה, והחשיבה האסטרטגית שלהם תהווה גורם משמעותי.

כפי שהם מתארים את עצמם, שחקני קטאן מגלמים תפקידים של מתיישבים, כאשר כל אחד מנסה לבנות ולפתח אחזקות תוך כדי מסחר ורכישת משאבים שונים מהלוח ומשחקנים אחרים. שחקנים צוברים נקודות כדי לנצח ככל שההתיישבות שלהם צומחת.

אבל איך אפשר לגרום להתיישבות שלהם לצמוח? ובכן, האם לחשוב בצורה אסטרטגית על המהלכים שלהם יכול לסייע? מה דעתכם?

מיינקראפט

מיינקראפט הוא משחק מדהים. באמצעותו הילדים שלכם יכולים לעשות אלפי דברים בכיף. משחק וידאו זה חורג הרבה מעבר לעולם הדמויות, השלבים והמשימות; הוא מציע לילדים ברחבי העולם את ההזדמנות להשיג מיומנויות רבות שאף משחק וידאו אחר אינו מציע.

תוך כדי משחק המיינקראפט, ובמיוחד תוך כדי ביצוע מודים של מיינקראפט הילדים שלכם יכולים לבטא את היצירתיות, החשיבה אסטרטגית, והאינטליגנציה החברתית שלהם ברמות שמעולם לא נראו לפניכן. האם אתם יכולים לתאר איך זה מרגיש ליצור משהו משלכם, בהתבסס על מבנה שאתם ממש אוהבים? ובכן, זה בדיוק מה שמיינקראפט מאפשר לילדים לעשות.

כדי לחשוב בצורה אסטרטגית, תכנות יכול לסייע

אם הילדים שלכם ילמדו כיצד לתכנת, הם יצברו ויחזקו כישורים רבים שיהיו מאוד מועילים לעתידם הקרוב. תכנות יכול לעזור להם להבין טוב יותר איך העולם של מחר יפעל.

תכנות יסייע לילדים שלכם לא רק לחשוב בצורה אסטרטגית ושיטתית, אלא גם ילמד אותם איך לפתור בעיות בצורה יותר מהירה ויעילה מעמיתיהם.

האם אתם מוכנים להעניק להם את הכלים האלה? עכשיו זה הזמן!

תגובות

השאר תגובה