כיצד תכנות רובוטים יגביר את ההערכה העצמית ועבודת הצוות של ילדיכם

אם יש דבר אחד שאנחנו יודעים בוודאות, הוא שעולם המחר ידרוש מאיתנו יותר יכולות עבודת צוות מאשר בעבר. תהיה דרישה מוגברת לעבוד עם אחרים, להוביל וליצור מאפס חידושים שאינם קיימים, תוך כדי חשיבה כקולקטיב.

רוב ההורים יסכימו כי פעילויות שמטרתם להעלות את ההערכה העצמית של ילדים הינם חיוניות. היא מאפשרת להם להאמין בעצמם, לבטא את עצמם בחופשיות ולהבין תהליכים באמצעות עיסוק במשימות ואתגרים פשוטים. עם זאת, לא קל להטמיע ערכים של עבודת צוות ולהעלות את ההערכה העצמית של ילדים בזמן שאנו חיים בחברה שהופכת יותר ויותר תחרותית.

ישנם תחומי לימוד ומספר חוגים, שלוקחים ברצינות רבה את הנושאים האלה, ומציעים פתרונות בעלי השפעה רבה כדי שילדים ייהנו, יחזקו את כישורי המאה ה-21 שלהם, ויהיו מוכנים יותר לעתיד, ובמקביל, ירכשו כלים מדהימים על מנת להפוך לחברי צוות מצוינים (ומנהיגים) שיש להם רמה גבוהה, אך בריאה, של הערכה עצמית.

בסופו של דבר, אנחנו רוצים אנשים שמבינים את הערך של עולם העתיד המובל ע"י עבודת צוות. אם כן, על אילו תחומי לימוד ופעילויות אנחנו מדברים? מה הילדים שלכם יכולים לעשות כדי להעלות את רמת ההערכה העצמית שלהם ולהיות טובים יותר כאשר הם עובדים עם אחרים? בעצם, התשובה טמונה בתחום הרובוטיקה.

זוכרים כשדיברנו על החשיבות של תחרויות רובוטיקה? בהשראת ההערות שקיבלנו מקוראי המאמר, החלטנו לצלול קצת יותר לעומק לתוך עולם הרובוטיקה למטרות חינוכיות, ולהראות לכם כי באמצעות הלימוד של תכנות רובוטים, הילדים שלכם יצברו מיומנויות חסרות תקדים שהולכים להיות שימושיות מאוד בעתיד שלהם. זה לא נשמע קצת נוגד את האינטונציה ללמד אנשים מיומנויות באמצעות רובוטיקה? המשיכו לקרוא כדי לגלות מדוע זה פתרון ייחודי.

תכנות רובוטים יכול לסייע לילדים שלכם לעבוד יותר טוב בצוות

כשמדובר ברובוטיקה בתחומי חינוך, לעתים קרובות צוותים רב תכליתיים עובדים על פרויקט אחד בו זמנית. הסיבה לכך היא שאדם אחד לא יכול לעשות את העבודה בעצמו ויש צורך במיומנויות רבות בתהליך העבודה המשותף. כאשר מתכנתים רובוטים, צריך יותר מאשר רק ידע בשפות תכנות. צריך חברי צוות עם ידע בחיישנים, ספקי כוח, מערכות בקרה, מנועים, ועוד. בעבודה המשותפת, על כל "מומחה" לבצע חלק מתוכנית ייחודית המערבת את כל המוחות שעובדים על הפרויקט הספציפי.

אבל איך מסבירים לילדים כמה חשוב להביא את הידע שלנו לישיבה יחד עם אחרים, שגם הם מביאים את הידע הייחודי שלהם, על מנת לבנות משהו גדול וטוב יותר ביחד? ובכן, אפשר להתחיל בלומר שעבודת צוות זה פשוט לעבוד יחד ולשתף פעולה כדי להשיג יעד או מטרה ספציפית.

בדיוק כמו עבודה על רובוטים, תחום שבו הרבה חלקים צריכים להתחבר ביחד כדי ליצור משהו שינוע כדבר שלם, יש פעילויות נוספות שיכולות לסייע לילדים שלכם לעבוד יחד עם בני גילם: פאזלים, משחקי לוח, ואפילו כמה משחקי וידאו חינוכיים שיכולים לעזור לילדים שלכם להבין את חשיבות המושג "עבודת צוות".

תחרויות רובוטיקה

תחום שבו ילדיכם, ללא ספק, יבינו את החשיבות של עבודת צוות, הוא בעת ההשתתפות בתחרויות רובוטיקה. יוזמות כגון אלה שאורגנו על ידי לגו, VEX, או אפילו ליגת CoderZ, הם מקומות שבהם יטמיעו אידיאולוגיות והתנהגויות של עבודת צוות כבר בתחילה.

בתחרויות אלה, הצוות בוחר ראש צוות, וכל החברים עובדים יחד כדי להשיג מטרה משותפת אחת, על ידי כך שכל אחד מהם עושה את מה שהוא עושה הכי טוב. בין אם זה תכנות, הרכבת החלקים של הרובוט, עיצוב מסלול תנועת הרובוט, או עיצוב המיתוג של הצוות – כל אחד הוא חלק ממטרה גדולה.

כל תחומי העבודה הללו, ורבים נוספים המתגלים בעת ההשתתפות בתחרויות רובוטיקה, הינם בעלי חשיבות שווה, וכל הילדים ישקיעו את מיטב מאמציהם בעבודה כקולקטיב, כיחידה מאוחדת, כצוות.

רובוטיקה לצרכי חינוך והערכה עצמית

מה הקשר של הערכה עצמית לנושא? ובכן, בואו ניקח דוגמה שמתאימה למבוגרים. איך הרגשתם בפעם האחרונה שסיימתם עבודה שלקחה לכם הרבה מאוד זמן, והשגתם תוצאה מושלמת? תחושת הגאווה וההגשמה בביצוע של עבודה טובה היא הרגשה מדהימה! זו אותה התחושה של גאווה והצלחה שהילדים שלכם יחושו בליבם כאשר הם יעבדו עם רובוטים חינוכיים.

תארו לעצמכם איך הם ירגישו כאשר הם יראו את כל החלקים הזעירים שהם הרכיבו, בתוספת של כל שפת התכנות שהם כתבו במשך שעות, בנוסף לכל הבעיות המזעריות שהם פתרו בימים שהם עבדו כל כך קשה על הפרויקט שלהם, הופכים לרובוט קטן ומדהים שעושה בדיוק מה שהצוות רוצה שהוא יעשה?

באופן מובהק, כאשר משיגים הצלחה בזמן שהם יוצרים משהו משלהם מאפס, רמת ההערכה העצמית מגיעה לפסגות חדשות.

תנו לילדים שלכם לתכנת רובוטים משלהם!

בקורסי התכנות 'לייב' אונליין שצוות Tekkie Uni מציע, ילדיכם יכולים לעצב ולתכנת רובוטים משלהם בסביבה מהנה, בטוחה ותומכת.

מדריכים מומחים בתחום הרובוטיקה, ינחו אותם לאורך כל התהליך תוך התחשבות בכמה מטרות: לאפשר לילדיכם לבטא את עצמם בחופשיות, להבין שטעויות הן לא יותר מחוויות למידה מדהימות, ולהבין שלכל ילד יש סגנון למידה ספציפי, רק שכל תלמיד יכול לממש את מלוא הפוטנציאל שלו כאשר הוא מונע בדרך הנכונה.

תנו לילדים שלכם לתכנת את דרכם להצלחה. עכשיו זה תלוי בכם!

תגובות

השאר תגובה