פעילויות STEM לילדים –
פעילויות קלות ומאתגרות

לפני כמה שבועות שיתפנו אתכם מאמר מרתק שבו שוחחנו אתכם על החשיבות שבעריכת פעילויות בבית עם הילדים שלכם כדי לעזור להם לרכוש את הכישורים הנחוצים להם כדי להצליח בעתיד. הפעילויות אשר המלצנו לכם לערוך אותן באותו מאמר לא נועדו כתחליף לפעילויות שלהם בביה"ס. הצגנו לכם פעילויות אלה כדי לאפשר לכם: לעזור לילדים שלכם לרכוש את כישורי המאה ה-21 ולפתח את חוש היצירתיות שלהם.

היום אנחנו רוצים להציג לכם שלוש פעילויות STEM ו-STEAM לילדים אשר קל מאוד לעשות אותן בבית ואשר ילמדו את הילדים שלכם הרבה על שהעולם שלנו עובד ועל איך שהם עצמם יוכלו לנצל את הידע שהם רוכשים בביה"ס.

פעילויות STEM ו-STEAM עוזרות לילדים שלנו להבין את הקשר העמוק הקיים בין תחומי המדע, הטכנולוגיה, ההנדסה, האומנות והמתמטיקה, ומה טיבו של קשר זה. בנוסף, פעילויות אלה עוזרות לילדים שלנו לגלות שהם יכולים למצוא שימוש רב בכישורים החדשים שהם רוכשים בביה"ס, אפילו אם הם לא מתכננים להפוך למהנדסים או למדעני מחשב כשיהיו גדולים.

הפרויקטים שאנחנו רוצים להראות לכם מרתקים וקלים לביצוע – ואנחנו בטוחים שהילדים שלכם יפיקו מהם הרבה הנאה. אבל, לפני שנתחיל… האם אתם יודעים מה זה STEM? האם ידוע לכם למה פעילויות STEM  ואתגרי STEM לילדים (אפילו לילדים בגן-חובה) הם כה חשובים? אם לא, אז התרווחו בכיסא ורשמו כמה הערות…

מה זה STEM?

אנחנו בטוחים שכבר שמעתם את הביטוי הזה לא מעט, אבל למקרה שלא, הרשו לנו להסביר לכם עוד פעם מה זה אומר. בהקשר של חינוך והוראה, "STEM" הוא מונח המורכב מראשי התיבות: מדע ((Science, טכנולוגיה (Technology), הנדסה (Engineering) ומתמטיקה (Math). אנשי חינוך ובתי-ספר מסוימים נוטים לשלב במונח זה גם את תחום האומנויות (Arts), ומגדירים אותו כ-"STEAM" בהתאם.

המונח "STEM" מופיע בעיקר בדיונים המתנהלים בכל בית-ספר בנוגע להחלטות שצריכות להתקבל ביחס לתוכנית הלימודים כדי לשפר את ביצועי התלמידים בתחומי המדעים והטכנולוגיה. מחקרים רבים שנערכו לאחרונה מצביעים על כך שמרבית מקומות העבודה בעתיד (ואפילו בימינו) יהיו קשורים ל-STEM. לכן בתי ספר בכל רחבי העולם החלו לערוך פעילויות STEM לתלמידים שלהם, ואפילו גני החובה התחילו להתנסות בתחום.

בקורסים של Tekkie Uni, אנו שמים דגש מרכזי על תחום ה-STEM. המדריכים שלנו עובדים קשה כדי להעניק לילדים שלכם ידע רלוונטי שהם יוכלו ליישם בעולם שבו תפיסת החינוך משתפרת והופכת לטובה ולמדויקת יותר.

מה היא פעילות STEM?

פעילות STEM היא דרך מעולה להעניק לילדים שלכם הזדמנות לחוות  למידה מעשית. למידה מעשית הוכיחה את עצמה כמתודולוגיה חינוכית יעילה ביותר, המאפשרת לילדים לרכוש את כל הכישורים שאנחנו מעוניינים להנחיל להם. פעילות STEM היא תרגיל מעשי ודינמי אשר במסגרתו הילדים שלכם יוכלו ללמוד את משמעות ה-STEM בדרך דידקטית מאוד.

יש אין-ספור פרויקטים בתחום ה-STEM לילדים, ויש גם כמה פעילויות STEM מופלאות וקלות שאתם יכולים לעשות בבית עם הילדים שלכם כדי להכיר להם את תחומי ה-STEM וה-STEAM. היום אנחנו רוצים להראות לכם שלושה פרויקטים מהנים ביותר בתחום ה-STEM שאתם יכולים לעשות  בבית. פרויקטים אלה ירתקו את הילדים שלכם ויעוררו בהם סקרנות ועניין בתחום שייפתח להם דלתות חשובות מאוד בשוק התעסוקה של העתיד.

קודם כל, זכרו שאין ממה לפחד, והבינו שעידוד סקרנותם של הילדים שלכם בתחום כלשהו – זה לא מתפקידו של בית-הספר שלהם בלבד. שנית, יש משהו שכל ההורים צריכים להבין: תחום ה-STEAM חיוני לכל הילדים – אפילו אם אין להם ראש מתמטי ואפילו אם הם אינם מתעניינים כל-כך במדע. גם ילדים שמעדיפים אומנויות במה, מדעי רוח ופסיכולוגיה, למשל, יכולים להרוויח לא מעט מרעיונות מאתגרים אלה בתחום ה-STEM.

שלוש פעילויות מהנות אלה בתחום ה-STEM יעניקו לכם ולילדים שלכם הזדמנות מעולה לבלות יחד וליצור דברים מופלאים במו ידיכם, ודרך מצוינת ללמוד על מדע, טכנולוגיה, הנדסה, אומנויות ומתמטיקה.

גלו את שלושת הפרויקטים המרתקים בתחום ה-STEM שאנחנו רוצים להראות לכם… ואחרי שתסיימו אחד מהם עם הילדים שלכם, נשמח אם תעדכנו אותנו בתגובות למטה איך הלך לכם.  ואל תשכחו שלשתף זה להראות שאכפת לכם, אז שתפו את המאמר הזה עם החברים שלכם… כי מי יודע? אולי בסוף תעשו את כל פעילויות ה-STEM האלה יחד אתם!

פעילויות STEM לילדים (שאפשר לעשות בבית בקלות)

אחד התנאים החשובים ביותר להצלחת כל פעילות שאתם עורכים עם הילדים שלכם (ובייחוד כשמדובר בפעילות חינוכית) הוא לוודא שפעילות זאת קלה לביצוע וקלה עוד יותר להבנה. לכן מצאנו לכם את שלוש פעילויות ה-STEM הבאות. כל אחת מפעילויות אלה אידאלית לקבוצת גיל מסוימת, אבל אתם מכירים את הילדים שלכם טוב יותר מאיתנו… אז אתם מוזמנים לבחור באתגר ה-STEM המתאים ביותר עבורם. מוכנים? אז בואו נתחיל!

STEM וטבע: הקימו הר-געש משלכם

כדי לעשות את הניסוי הפשוט הזה, אתם תזדקקו לרכיבים בודדים שקל מאוד להשיג אותם. אבל לפני-כן, אתם והילדים שלכם צריכים לבנות הר-געש משלכם. לצורך זה, אתם יכולים להשתמש בחמר או בכל חומר-גלם דומה. אל תשכחו ליצור חלל גלילי במרכז הר הגעש (מן התחתית ועד ללוע)

לאחר-מכן, כל מה שתצטרכו זה צבע מאכל אדום, סודה לשתייה, חומץ וסבון כלים. בהכנת ניסוי זה, שהוא אידאלי לילדים קטנים, אנחנו חושבים שהרעיון הכי טוב הוא שהילדים שלכם יסבירו לכם איך לעשות את זה.

אתם אפילו יכולים לקחת אתגר STEM זה צעד אחד קדימה. נסו לחקור מעט איך הרי-געש פועלים, איפה בעולם יש הכי הרבה הרי-געש, ואתם אפילו יכולים להתחיל בפיתוח החשיבה היצירתית של הילדים שלכם בעזרת עיצוב סביבת הר הגעש. מוכנים לאתגר? אז תנו להר-געש להתפרץ!

לגו ללא הפסקה: דרך מהנה לילדים לרכוש כישורי STEM

לא לחינם לפני כמה שנים פתחה חברת לגו מחלקה חינוכית משלה. LEGO Education מספקת שורה של פתרונות העוזרים לילדים לממש את הרעיונות שלהם בתחום ה-STEM, וכן מספר פרויקטים של הנדסה לילדים.

פעילות STEM אחת שאתם יכולים לעשות בבית עם הילדים שלכם היא לבנות מלגו משהו שהם מדמיינים. הם אפילו יכולים לבנות מערכת-אקולוגית זעירה מחלקי לגו, ולהסביר את השיקולים שלהם בעיצובה בעזרת קצת מחקר בנושא. הנוסחה הסודית היא: להזמין את הילדים שלכם לבנות משהו שהם אוהבים, ואז להציב להם אתגר: להפוך את הדבר שהם בונים לרלוונטי ושימושי אף יותר באמצעות הנמקת ההחלטות שהם קיבלו. אם תעשו את זה, הילדים שלכם לא רק יתרגלו את כישורי ה-STEM שלהם, אלא יבינו את הערך שבעבודה קשה ואת החשיבות שבנימוק  ההחלטות שהם מקבלים.

פרויקט STEM נוסף שלגו מציעים הוא מגוון הרובוטים החינוכיים שלהם. עם ערכתLEGO Mindstorms EV3 משלכם, אתם תוכלו לערוך מגוון של פעילויות STEM מהנות ומרתקות ביותר עם הילדים שלכם… ובהקשר זה, יש לנו חדשות טובות בשבילכם: בקורס הרובוטיקה שלנו ב-Tekkie Uni, אנחנו משתמשים בגרסה וירטואלית של ערכת הלגו EV3, התואמת את החומרה באופן מלא. נסו אותה!

ארדואינו: פעילויות STEM לילדים ולמבוגרים

אזהרה: הורים עלולים ליהנות מפעילויות  STEM אלה יותר מהילדים שלהם.

על-פי ויקיפדיה, ארדואינו היא חברת חומרה ותוכנה המעצבת ומייצרת מיקרו-בקרים בעלי מעגל מודפס יחיד לבניית מכשירים דיגיטליים. ארדואינו משתמשת בסביבת פיתוח משולבת ברישיון קוד פתוח ונהנית מקהילה גדולה של משתמשים.

בקרים אלה יעזרו לילדים שלכם ליצור כל דבר שהם רק ירצו. בעזרת כמה עקרונות פשוטים מתחומי האומנות, הטכנולוגיה, התכנות וההנדסה שאנו נלמד את הילדים שלכם, הם יוכלו להתמודד בהצלחה עם כל אתגר STEM שיש לארדואינו להציע.

העולם של ארדואינו הוא רחב היקף, והוא מאפשר לילדים שלכם להתנסות במגוון תחומים ולרכוש שורה ארוכה של יכולות וכישורי STEM לאורך הדרך. צפו בפרויקטים המהממים האלה של ארדואינו כדי לקבל קצת השראה:

מה שיכול לעזור בוודאות הוא להכיר לילדים שלכם את עולם התכנות. אתם יכולים לתת לילדים שלכם מספיק כלים כדי להפוך כל חלום למציאות עוצרת נשימה וכל פרויקט STEM תאורטי ליצירה ממשית ויוצאת-דופן.

תכנות – הדרך הטובה ביותר לילדים ללמוד מקצועות STEM

תחום ה-STEM נמצא בכל מקום, והוא עתיד להשפיע באופן ישיר על שוק העבודה אשר הילדים שלנו יתחרו בו.  העניקו לילדים שלכם את המתנה הטובה ביותר שאתם יכולים: העניקו להם את ההזדמנות לקבל את כל הכלים הנחוצים להם כדי להביא לידי ביטוי את הכישרון שלהם בעולם העתיד התחרותי שאנחנו מדברים עליו. העניקו לילדים שלכם את מתנת התכנות.

כאשר הילדים שלכם ילמדו לתכנת באחד מקורסי התכנות שלנו ב-Tekkie Uni, הם יפתחו כמה מן הכישורים החשובים ביותר להצלחה במאה ה-21: עבודה בצוות, פתרון בעיות, חשיבה ביקורתית, חשיבה אלגוריתמית ועוד.

התמודדות עם אתגרי STEM אלה ואחרים תהווה הכנה טובה לעתיד זה עבור הילדים שלכם. כל מה שנשאר עכשיו זה להעניק להם את ההזדמנות לרכוש כלים אלה. אז מה אתם אומרים?

תגובות

השאר תגובה