נשים בטכנולוגיה, במקצועות ה-STEM
ובתכנות: גרייס הופר

אנו גאים להציג לכם אישה יוצאת דופן. בסדרה זאת, דיברנו על כמה נשים מעוררות השראה ששינו את מהלך ההיסטוריה בדרכים ייחודיות. לפני שבועות אחדים, סיפרנו לכם את סיפור חייה של לינדה ליוקאס הכריזמטית. בנוסף, הזכרנו את רשמה סאוג'אני האמיצה וגם שוחחנו על תרומתה האדירה של האישה החביבה עלי ביותר, מריה מונטסורי.

היום נכיר לכם את גרייס הופר – עוד אישה בלתי רגילה שהייתה מנהיגה, סוכנת של חדשנות ושל שינוי – ונספר לכם את סיפור חייה המפתיע אשר לכל הפחות יגרום לכם לרצות לקום מן הכיסא ולמחוא לה כפיים, באחריות.

מי הייתה גרייס הופר?

גרייס הופר נולדה בדצמבר 1906 והייתה גם מדענית מחשבים וגם סגנית אדמירל בחיל הים האמריקאי. שמעתם נכון! הופר הייתה לאחת המתכנות הראשונות של המחשב האגדי "הרווארד סימן 1". בין תרומותיה הרבות, הופר המציאה את כלי ההידור הראשונים.

האם אתם מוכנים להפתעה גדולה אף יותר? גרייס הופר הייתה לאישה שהטמיעה בעולם את קונספציית שפת המכונה אשר הובילה לפיתוחה של שפת התכנות המשמשת אותנו עד עצם היום הזה!

לפני שהתגייסה לחיל הים האמריקאי, כבר הספיקה הופר להשלים לימודי דוקטורט במתמטיקה באוניברסיטת ייל ולעבוד כמרצה למתמטיקה במכללת ואסר (ניו-יורק). במהלך מלחמת העולם השנייה, ביקשה גרייס להתגייס לשירות מקצועי בחיל הים האמריקאי, אך נדחתה כי כבר הייתה בת 34 – אז במקום להתגייס לשירות מקצועי, החליטה להצטרף אל כוחות המילואים של החיל.

את קריירת התכנות שלה החלה הופר ב-1944, כחברה בצוות המתכנים של המחשב "הרווארד סימן 1". ב-1949, גרייס הצטרפה אל חברת המחשבים אקרט-מוצ'לי ונטלה חלק בפיתוח המחשב "יוניבק 1".

שם היא גם החלה בפיתוח כלי ההידור שהזכרנו קודם. היא האמינה שאפשר לפתח שפת תכנות על בסיס השפה האנגלית. המהדר שלה המיר מונחים מן השפה האנגלית לשורות קוד שמחשבים יכולים להבין. היא הייתה חלוצה ואשת חזון! (נכון שמגיעות לה מחיאות כפיים?)

כמה עובדות מעניינות על גרייס הופר

לפני כמה שבועות, החלטנו לפרסם פוסט על גרייס הופר בערוצי הפייסבוק שלנו, וזכינו לתגובות מהממות.  אנשים נהנו מאוד להכיר אותה ולשמוע על הדברים המופלאים שעשתה במהלך חייה. צפו באיקונוגרפיקה המקסימה שהכנו עליה כאן למטה, והרגישו חופשיים לשתף אותה עם קרוביכם וחבריכם.

גרייס הופר – פרסים ומורשת

בחייה זכתה הופר ב-30 פרסים שונים – הן על שירותה הצבאי המופתי וכן על הקריירה המרשימה שלה בתחומי התכנות ומדעי המחשב. בנוסף לפרסי הוקרה אלה, היא זכתה ב-40 תארי דוקטור לשם כבוד משלל אוניברסיטאות ברחבי העולם.

בימים אלה מופק סרט תיעודי על חייה ועל הצלחותיה של גרייס הופר, וקבוצת עובדות מחברת מייקרוסופט אף הקימה קבוצת עובדים ("הופרס") וייסדה מלגה על שמה.

אפילו אחד מענפי התחרות באליפות העולם לרובוטיקה של ארגון FIRST נקרא על שמה של אישה מדהימה זאת – גרייס הופר.

בערב ראש השנה האזרחית 1992, הלכה גרייס הופר לעולמה בשנתה מסיבות טבעיות, והיא בת 85. היא הותירה אחריה מורשת חשובה של העצמת נשים ולימדה אותנו שיעור חשוב על חשיבות השוויון שבין המינים – הן בעולם הטכנולוגיה וכן בעולם הצבא. היא הייתה פשוט מדהימה, וסיפור חייה הוא הרבה יותר מסתם אגדה.

ציטוטים נהדרים של גרייס הופר

אנו מזמינים אתכם לקרוא את הציטוטים הבאים מפיה של אישה מדהימה ומעוררת השראה זאת – גרייס הופר. כך תוכלו להכיר אותה טוב יותר, ולא תוכלו שלא להעריץ אותה!

"מנהיגות היא דרך דו-סטרית: נאמנות כלפי מעלה ונאמנות כלפי מטה; כבד את מפקדיך, דאג לפקודיך".

"לא מנהלים אנשים, מנהלים דברים. אנשים מנהיגים"

"לעתים קרובות, קל יותר לבקש סליחה מאשר לבקש רשות"

הילדים שלכם יכולים לשנות את העולם: תנו להם ללמוד לתכנת

גם הבנות והבנים שלכם יכולים לשנות את העולם – ממש כמו גרייס הופר. כל מה שהם צריכים זה לקבל את ההזדמנות ואת הכלים הנכונים, וזה תלוי בכם. רשמו אותם לאחד מקורסי התכנות המקוונים שלנו והעניקו להם הזדמנות חד-פעמית להפוך את רעיונותיהם למציאות פנטסטית ומעוררת השראה. אם הם יכולים לחלום את זה, הם יכולים לגרום לזה לקרות. עם תכנות – הכול אפשרי!

תגובות

השאר תגובה