מה המשחקים הטובים ביותר ללמידת תכנות עבור ילדים?

מה שבטוח זה שהילדים של היום מוכרחים ללמוד לתכנת. כאשר אנחנו מבינים כיצד ייראה העתיד – עד כמה מקושרים נהיה ואיזה תפקיד מרכזי תמלא הטכנולוגיה בכל תחומי חיינו – אנחנו מבינים שהמפתח להצלחה שיבטיח לילדים שלנו נחיתה רכה בשוק התעסוקה של עולם המחר הוא ללמוד תכנות.

אף אם הילדים שלנו אינם עומדים להקדיש את חייהם לטכנולוגיה, הם עדיין מוכרחים לרכוש מספר כישורים חיוניים לחייהם בעתיד. כישורים אלה, המכונים "כישורי המאה ה-21", כוללים עבודת צוות, חשיבה חישובית וביקורתית, יצירתיות ומיומנויות חברתיות שיפתחו בפני הילדים שלכם את הדלתות הנכונות. טיפוח כישורים אלה יגביר את סיכוייהם של הילדים שלכם להצליח בכל תחום אשר הם יבחרו לעסוק בו בעתיד.

אבל איך אפשר להבטיח שהילדים שלנו ירכשו כישורים אלה? התשובה לשאלה זאת היא: תכנות. כאשר הילדים שלכם ילמדו לתכנת, בין אם בעזרת משחקי תכנות, שיעורים מקוונים, אפליקציות תכנות לילדים או בכל דרך אחרת, הם לא רק ייהנו מזה אלא גם ירכשו את כישורי המאה ה-21 שבדיוק הזכרנו.

במאמר זה, אנחנו רוצים לדבר אתכם על משחקי התכנות הטובים ביותר לילדים, אך בנוסף, אנחנו גם רוצים לעזור לכם להבין את חיוניות לימודי התכנות לילדים של היום. אכן, יש לא מעט משחקים שנועדו לעזור לילדים ללמוד תכנות – אך קודם כל, חשוב לנו להבהיר מדוע התכנות חשוב כל-כך.

האם עליכם לעודד את הילדים שלכם לתכנת?

התשובה הקצרה והפשוטה היא – כן. אבל אתם כבר מכירים אותנו ויכולים לנחש שאנחנו ניכנס עמוק יותר בעובי הקורה כדי לנמק תשובה זאת ולהציג בפניכם נקודת מבט מלומדת שתבהיר לכם מדוע מדובר בהרבה יותר מסתם "כן".

העולם שלנו משתנה, והדרך שבה אנחנו מתנהלים מול החברה ומול הטכנולוגיה משתנה יחד אתו. החיים בעתיד היפר-מקושר, המלא בבתים חכמים ובמסכי-מגע, בלייקים וברשתות חברתיות, מחייב את הילדים שלנו לרכוש כישורים חדשים ומתקדמים יותר כבר היום. ובהקשר זה, איננו מדברים רק על יכולות תכנות בסיסיות, אלא על עוד שורה ארוכה של מיומנויות וכישורים אשר הילדים שלכם יכולים לרכוש אותם בעזרת משחקי התכנות שנדבר עליהם מיד.

כישורים אלה, המכונים "כישורי המאה ה-21", יהיו חיוניים להצלחת הילדים שלכם בעתיד. למעשה, הן המשחקים וכן אפליקציות התכנות לילדים משמשים כאמצעי לימוד אינטראקטיביים העוזרים לילדים לפתח יכולות כמו חשיבה חישובית, יצירתית ואנליטית, מיומנויות עבודה בצוות וניהול פרויקטים, ועוד כישורים רבים אחרים.

אז התשובה הקצרה היא: כן. עליכם לעודד את הילדים שלכם ללמוד תכנות. אבל מעל הכול, עליכם לעודד אותם לרכוש את המיומנויות הנחוצות להם לשם לעיצוב עתידם ולפעול לתיקון העולם ולשיפורו! עליכם לעודד אותם להפוך את החלומות שלהם לאפליקציות (בעזרת תוכנות כמו פייתון, ג'אווה או סקראץ'), להיות עצמם ולהביא את חלומותיהם לכדי מימוש ביצירה טכנולוגית. ואתם יודעים מה יכול לעזור להם לעשות את זה? נכון מאוד! תכנות, תכנות, ועוד פעם תכנות.

איך נכון לחשוף את הילדים לעולם התכנות?

יש כמה דרכים לעזור לילדים שלכם לעשות את צעדיהם הראשונים בעולם התכנות. קודם כל, עליכם לעזור להם להבין עד כמה חשוב עומד להיות התכנות להצלחתם בעתיד וחיוני לאינטראקציה שלהם עם החברה ועם הטכנולוגיה. אם הילדים שלכם יבינו כמה מהר מתקדמת הטכנולוגיה ועד כמה זה חשוב להבין מה מתרחש מאחורי הקלעים, יהיה להם קל הרבה יותר לגלות עניין אמיתי בתחום אטרקטיבי ושימושי אלה.

אתם יכולים להתחיל בכך שתראו להם כמה ממשחקי התכנות הטובים ביותר לילדים, אשר על חלקם נדבר בעוד מספר פסקאות. דרך נוספת היא להראות להם את חמש שפות התכנות המדהימות ביותר ולגלות להם אילו דברים יוצאי-דופן הם יוכלו ליצור אם הם ילמדו לתכנת בפייתון, ג'אווה, רובי ותוכנות דומות. אבל הדבר הנחוץ ביותר לילדים שלכם כדי להתחיל ליצור תוכנות ואפליקציות הוא רצון אמיתי לעשות את זה – ואחד התנאים ההכרחיים לטיפוח רצון זה הוא הסביבה אשר הילדים שלכם לומדים בה תכנות.

משחקי תכנות יעניקו לילדים היכרות ראשונית טובה עם עולם התכנות – אבל אם הילדים שלכם לא יחושו בנוח במרחב אשר הם לומדים בו תכנות, שום דבר לא יעזור. אם תעניקו לילדים שלכם מקום שבו מתייחסים לטעויות כאל חוויות למידה – מקום שיאפשר להם לבטא את עצמם בחופשיות ולחזות בתוצאות הממשיות ועוצרות הנשימה אשר הם ישיגו עם התוכנות והאפליקציות שהם ייצרו בעזרת מדריכים מנוסים שילמדו אותם תכנות דרך משחקים – תוכלו להבטיח שתהיה להם חוויית היכרות ראשונית מצוינת עם עולם התכנות.

איך מכירים לילדים את עולם התכנות? מעודדים אותם להאמין בכך שכל אחד יכול ללמוד את זה, שאין צורך בשום ניסיון קודם, שזאת יכולה להיות הזדמנות נהדרת עבורם להפוך את החלומות שלהם למציאות, ושמשחקי התכנות לילדים הם רק ההתחלה – הצעד הראשון במסע שלהם בעולם התכנות.

חשוב לזכור שהמרחב אשר הילדים שלכם לומדים בו הוא גורם מכריע בתהליך הלמידה. רוב האנשים הנרתעים ממתמטיקה, למשל, חשים כך רק כי בשלב כזה או אחר הם למדו ממורה לא טוב.  המדריכים המנוסים שלנו שנבחרו בקפידה, יעניקו לילדים שלכם את כל העידוד והתמיכה הנחוצים להם, וילמדו אותם לתכנת בעזרת משחקים ושיטות הוראה מתקדמות.

מה הדרך הטובה ביותר ללמד ילדים לתכנת?

כמו שכבר ציינו, הדרך הטובה ביותר עבור ילדים ללמוד תכנות היא כזאת המאפשרת להם להרגיש בנוח ולחוש מחוברים לעצמם, לכיתה ולמדריכים. עם זאת, אנחנו מאמינים שאף על פי ששיעורי תכנות מהווים חלק מתוכנית הלימודים בבתי-ספר רבים בימינו – הדברים המדהימים ביותר בתחום זה מתרחשים מחוץ לכיתה.

בעוד רגעים אחדים, נציג לכם כמה ממשחקי התכנות ולמידת התכנות הטובים והמרתקים ביותר לילדים. אנו יכולים להעיד על כך שלימודי תכנות לילדים כבר מזמן אינם רק חלום אוטופי אלא מציאות ממשית – ואם תעניקו לילדים שלכם הזדמנות להכיר עולם זה בדרך הנכונה, אתם תופתעו מן התוצאות עוצרות הנשימה אשר הם ישיגו עם היצירות שלהם.

ללמוד תכנות זה לא קשה כל-כך. זה כמו ללמוד שפה חדשה: כאשר הילדים שלכם יבינו את מבנה שורות הקוד שהם יכתבו ואת הפונקציות אשר הן ממלאות, יהיה להם קל יותר ללמד ילדים אחרים לתכנת בעתיד.

אבל מה הדרך הכי טובה ללמד ילדים תכנות? להעניק להם חוויית התנסות מעשית בלתי נשכחת בתכנות בכיתה מקוונת. כדי ללמוד ביעילות, ילדים מוכרחים "לעשות". למידה מעשית הופכת את תהליך קליטת החומר למהיר ויעיל יותר, ולכן אנחנו מאפשרים לילדים לעשות וליצור בכל שיעורי התכנות המקוונים של Tekkie Uni כבר מהרגע הראשון.

חשבו על זה כך: בביה"ס התיכון ובאוניברסיטה, למדתם אין ספור רעיונות וקונספטים שונים אשר לא הבנתם את ההיגיון שלהם אלא רק לאחר שהשתמשתם בהם בעולם האמתי. מבחינה זאת, הילדים שלכם אינם שונים מכם! בין אם הם ילמדו תכנות דרך פיתוח אפליקציה משלהם או כתיבת קוד בפייתון, למידה מעשית תאפשר להם להשיג תוצאות מעוררות השראה.

למידה מעשית היא כל הסיפור. כל משחקי התכנות לילדים אשר אנחנו עומדים לספר לכם עליהם זכו להצלחה כה גדולה הודות לאימוץ שני עקרונות מרכזיים: "למידה באמצעות משחקים ולמידה מעשית באמצעות השלמת משימות אינטראקטיביות מרתקות.

אז בואו נדבר קצת על למידה באמצעות משחקים.

כוחה של למידה באמצעות משחקים: משחקים ללמידת תכנות עבור ילדים

לפני מספר שבועות הקדשנו מאמר שלם בבלוג החינוכי שלנו לשיטת הלמידה באמצעות משחקים, והיום היינו רוצים לנער קצת את האבק ולשתף אתכם בכמה מן התובנות שלנו בקשר לכוחה של למידה באמצעות משחקים. פרדיגמת הלמידה באמצעות משחקים נולדה הרבה לפני כל המשחקים ואפליקציות התכנות לילדים.  רעיון זה נהגה לראשונה על-ידי לב ויגוצקי, שהתייחס לחינוך כאל תהליך של אינטראקציה חברתית. תוצאות יישומן של התיאוריות של ויגוצקי לצד כמה מתובנותיה של מריה מונטסורי המחישו לחוקרים שלמידה באמצעות משחקים היא שיטה יעילה יותר להעברת ידע משיטות ההוראה המסורתיות.

רבים מאמצעי ההוראה המיושמים כיום בין קטלי בית הספר ומחוץ להם עוטים צורה ומבנה של משחק, ומופעלים באמצעות ממשקים ממושחקים. וכאשר אנו מדברים על משחקי התכנות הטובים ביותר לילדים, איננו מתכוונים רק למשחקים פופולריים כמו פורטנייט או סופר-מריו (למי מכם שעדיין זוכרים את האינסטלטור החביב הזה ואת אחיו, לואיג'י), אלא גם על משחקים העוזרים לילדים לרכוש את כישורי המאה ה-21 ומספקים להם ידע חדש.

נראה שתפיסת הלמידה באמצעות משחקים הולכת ודוחקת הצידה את פרדיגמת החינוך הישנה והנדושה שלא השתנתה מאז ימי סבותינו. למידה בדרך זאת מעוררת בילדים רצון אמיתי ללמוד כל דבר ומחברת אותם אל תהליך הלמידה.

למידה באמצעות משחקים תאפשר לילדים שלכם לרכוש ידע ולפתח מיומנויות אף מבלי להרגיש זאת. מבחינתם, מה שהם יעשו זה לשחק וליהנות – אלא שבזמן הם ישחקו, למעשה הם ילמדו תכנות.

מה משחקי התכנות הכי טובים לילדים?

ריכזנו עבורכם רשימה של ארבע משחקי תכנות נהדרים לילדים. משחקים אלה יאפשרו לילדים שלכם לרכוש שורה ארוכה של כישורים וללמוד הרבה יותר מתכנות בסיסי. אז שימו לב ובחרו את המשחק המתאים ביותר עבור הילדים שלכם. ארבעת משחקי התכנות הטובים ביותר לילדים הם:

 CodeMonkey

CodeMonkey הוא משחק תכנות נהדר לילדים. כמו שציינו בעבר, אפליקציה מופלאה זאת היא אחד ממשחקי התכנות הפופולריים ביותר אשר בעזרתם הילדים שלכם יוכלו ללמוד לתכנת. באפליקציית תכנות אינטראקטיבית זאת, ילדים לומדים את יסודות התכנות מדמויות קופים חביבות באמצעות השלמת משימות מרתקות.

ב-CodeMonkey, ילדים תמיד זוכים לעידוד ותמיכה לשיפור התוצאות שלהם. בזמן שהילדים שלכם ישחקו במשחק תכנות זה, הם ילמדו דברים רבים על איך מתכנתים צריכים לחשוב כדי לכתוב שורות קוד שעובדות.

ושוב, כמו שכבר ציינו בעבר, הילדים שלכם ילמדו הכול באמצעות התנסות מעשית בתכנות, כי כמו שאתם כבר יודעים – למידה מעשית היא המפתח!

מיינקראפט

מיינקראפט הוא משחק שאנחנו אוהבים במיוחד! וכהורים לילדים ולמתבגרים, רוב הסיכויים שגם אתם זוכרים אותו.  האמת היא שמיינקראפט הוא אחד ממשחקי התכנות והוראת התכנות הטובים ביותר לילדים.

משחק זה, שפותח על-ידי המתכנת השוודי, מרקוס פרסון, מאפשר לילדים שלכם לבנות מבנים בעזרת מספר קוביות בעולם תלת-ממדי. בנוסף, המשחק כולל פעילויות כמו הרכבה ולחימה, אבל גם מחקר וליקוט משאבים.

בעזרת משחק זה, הילדים שלכם ירכשו כישורים כמו חשיבה ביקורתית ואנליטית, ויפתחו מיומנויות עבודה בצוות. כל הכישורים האלה יהיו חיוניים עבור הילדים שלכם כאשר הם ירצו לתכנת משהו בעצמם או לפתח אפליקציה משלהם באחד מקורסי התכנות של Tekkie Uni.

אפשר לומר שמיינקראפט הוא אחד ממשחקי התכנות הבסיסיים הטובים ביותר לילדים. אף אם מיינקראפט לא יעניק לילדים שלכם ידע רחב כמו שיעניק להם CodeMonkey, הוא עדיין יישאר אחד ממשחקי התכנות הטובים ביותר לילדים.

לגו מיינדסטורמס

אם הילדים שלכם אוהבים רובוטיקה, לגו מיינסטורמס EV3 הוא אחד מן המשחקים המומלצים ביותר ללמידת תכנות עבור ילדים. רובוט ה-EV3 יאפשר להם ליצור כמה פרויקטים שהם רק יכולים לדמיין. לאחרונה פרסמנו מאמר שבו הראינו לכם 5 פרויקטים מגניבים ביותר ברובוטיקה אשר הילדים שלכם יכולים לעשות עם ערכת ה-EV3 שלהם.

רובוט קטן זה שפותח על-ידי חברת לגו יאפשר לילדים שלכם להשתמש בלבני קוד (בדומה לסקראץ') כדי ליצור פרויקטים עוצרי-נשימה בתחום הרובוטיקה. הם יוכלו לתכנת את רובוט ה-EV3 שלהם לנגן בפסנתר, לקפל בגדים או לחקות את הדמות החביבה עליהם מהרובוטריקים.

הדברים שהילדים שלכם יכולים לעשות עם הלגו שלהם אף יכולים לעזור להם לרכוש את הכלים הנחוצים להם כדי להתמודד בהצלחה ברבות מתחרויות הרובוטיקה לילדים ולבני-נוער. ערכת ה-EV3 היא בהחלט אחד ממשחקי התכנות הטובים ביותר לילדים.

זכרו שבשיעורי הרובוטיקה של Tekkie Uni, כל הילדים זוכים לתכנת רובוט EV3 וירטואלי משלהם. ואל תחששו אם הערכה יקרה מדי. הילדים שלכם ייהנו מחוויה ייחודית בזמן שהם יתכנתו את הרובוט המדהים הזה באמצעות פלטפורמה מקוונת, ובמקביל – הם ירכשו רבים מכישורי המאה ה-21.

Dash & Dot

אם אתם הורים לילדים צעירים יותר, אז זה המשחק המומלץ ביותר עבורכם, באחריות! כמו רבות מן האפשרויות שהצגנו בפניכם, מטרתם העיקרית של רובוטים חמודים אלה, שפותחו על-ידי חברת Wonder Workshop, היא ללמד את הילדים שלכם תכנות בעזרת משחקים מהנים.

הערכה של Dash and Dot כוללת אפליקציה ידידותית למשתמש וממושחקת המלמדת ילדים לתכנת, ואשר מאוחר יותר תוכלו להתקין אותה על הטאבלט או על הטלפון הנייד שלכם. רובוטים אלה כה משעשעים שאל תתפלאו אם תמצאו את הילדים שלכם מתכנתים שעות על גבי שעות כדי לגרום להם לשיר, לרקוד ואפילו לרדוף אחרי אנשים ברחבי הבית!

רובוטים קטנטנים, צבעוניים וידידותיים אלה מיועדים לילדים בגילאי 7 עד 12. על-פי פורבס, "הרובוטים של Dash and Dot מגיבים לפקודות קוליות, המהוות חלק מן התכנות […] ומשאירים את הילדים מרותקים ומספקים כלי חשיבה לוגית ופתרון בעיות רבי-עוצמה".

Tekkie Uni: הופכים את הפרדיגמה ומתחילים ללמד תכנות בסביבה מהנה!

הרגע הצגנו לכם ארבעה משחקי תכנות יוצאים מן הכלל לילדים. כל המשחקים שהראינו לכם, החל ממשחקי תכנות מחשבים לילדים וכלה במשחקי רובוטיקה המלמדים ילדים תכנות, הם מעולים ומדורגים בין משחקי התכנות המובילים לילדים… כך שאתם יכולים להיות בטוחים ורגועים!

לבסוף, אם הילדים שלכם יגלו עניין אמתי בלימודי תכנות ויצליחו בהם, אנחנו ממליצים לכם לטפח את הפוטנציאל שלהם באמצעות הרשמתם לאחד מקורסי התכנות המקוונים של Tekkie Uni!

בשיעורי התכנות המקוונים של Tekkie Uni, הילדים שלכם ילמדו איך לתכנת בסביבה ממושחקת בטוחה, נוחה, מרתקת ומעודדת.  המדריכים המנוסים שלנו יראו להם שהכול אפשרי – והילדים שלכם יצרו אפליקציות ומשחקים משלהם בזמן שהם יבלו וייהנו מכל רגע!

מי יודע? אולי הילדים שלכם יהיו אלה שייבנו את המשחק או את אפליקציית התכנות הפופולריים הבאים. ומי יודע? אולי הילדים שלכם יהפכו למדריכים ומורים שיילמדו ילדים אחרים לתכנת בעזרת משחקים אינטראקטיביים.

הילדים שלכם יכולים לשנות את העולם. הכוח להעניק להם את הכלים הנחוצים כדי לעשות זאת טמון בידיים שלכם.

תגובות

השאר תגובה