מהו אתגר שעת הקוד?
גלו את הפעילויות השונות

בימינו עומדות בפני הילדים שלנו מגוון דרכים ללמוד תכנות. מקצוע התכנות נכלל בתוכניות הלימודים של בתי הספר בכל רחבי העולם. אבל בימינו, כל ילד וילדה המעוניינים ללמוד איך לתכנת וליצור אפליקציות עוצרות נשימה, איך לפתח תוכנות מגניבות ואפילו רובוטים, יכולים לעשות את זה גם במגוון פעילויות העשרה מחוץ לשעות הלימודים.

בעבר כבר הזכרנו לא מעט אנשים שפעלו בעבר ושפועלים בהווה להכללת כל קבוצות האוכלוסייה בתחומי הטכנולוגיה והתכנות, ולהפיכת תחומים אלה לנגישים לילדים בעזרת פלטפורמות מהפכניות כמו סקראץ', המלמדות אותם איך לפתח אפליקציות ואפילו איך לתכנת רובוטים! בין היתר, דיברנו על לינדה ליוקאס ורשמה סאוג'ני – שתיים מן החלוצות הבולטות בפתיחת עולם התכנות ובהפיכתו לנגיש לכולם.

היום, אנחנו רוצים לדבר על שעת הקוד, פרויקט יוצא-דופן של Code.org ואחד ממיזמיו החשובים והפופולריים ביותר של האדי פרטובי.

האם שמעתם כבר על שעת הקוד? האם אתם יודעים אילו פעילויות נערכות בשעת הקוד ואיפה הן נערכות? הידעתם שכמה ממשחקי שעת הקוד יעזרו לילדים שלכם לרכוש את כישורי המאה ה-21?

אם לא, אז הרשו לנו לספר לכם עוד קצת על שעת הקוד… זה משהו שגם הילדים שלכם וגם אתם תשמחו לשמוע.

מהו אתגר שעת הקוד?

אתגר שעת הקוד, שנוסד על-ידי האחים עלי והאדי פרטובי, החל כקורס מבוא למדעי המחשב שהייתה לו מטרה אחת גדולה ומהפכנית: להראות לתלמידים שכל אחד יכול ללמוד לתכנת ושתכנות מתאים לאנשים מכל הסוגים".  יוזמה זאת נולדה בשאיפה להוכיח לעולם שכל ילד יכול ללמוד את יסודות התכנות וליטול חלק פעיל בעולם התכנות ומדעי המחשב.

מאז השקתה לראשונה, טפחה יוזמת שעת הקוד לממדים בין-לאומיים, או כפי שניסחו זאת מייסדיה: "אנחנו חוגגים את מדעי המחשב עם מגוון פעילויות, החל מהפעלות תכנות בנות שעה אחת ועד ליוזמות כלל-קהילתיות".

במילים אחרות, מדובר בתנועה עולמית שנוגעת במיליוני ילדים מכל רחבי העולם ומעודדת אותם לשחק וללמוד תכנות בקורסים הנערכים בפורמט שעתי.

כיום קיים מגוון של חברות, מוצרים ושירותים בתחום החינוך וההוראה המצטרפים ליוזמה זאת כדי לעזור לילדים רבים יותר ויותר ללמוד איך לתכנת ולהבטיח שהם יפיקו את שלל התועלות שהיא יכולה להעניק להם.

האדי פרטובי: המייסד

אחד ממייסדי שעת הקוד, היזם והמשקיע האדי פרטובי, משמש בין היתר גם כמנכ"ל המלכ"ר החינוכי Code.org. האחים האדי ועלי נולדו בטהראן. מאחר שלא היו בבית הספר שלהם שיעורי תכנות, הוא למד בעצמו איך לתכנת בביתו באמצעות מחשב הקומודור 64 שלו.

לימים העביר פרטובי הרצאות רבות ב-TED שעסקו בתחום התכנות ובהנגשתו לכולם באמצעות יוזמות שונות כגון שעת הקוד שהוא ייסד. בהרצאותיו אלה שב פרטובי וחוזר על המוטו המרכזי של שעת הקוד: מדעי המחשב מתאימים לכולם!

פעילויות שעת הקוד

אפילו שרגע השיא של פרויקט שעת הקוד חל ביום מדעי המחשב (לפחות בארה"ב), פעילויותיו השונות נערכות לאורך השנה כולה. פרויקט ייחודי זה מעניק לילדים שלכם הזדמנות להשתתף במגוון של פעילויות ברמות קושי שונות – מה שמאפשר להם למנף את חוויית הלמידה המרתקת אשר שעת הקוד מספקת להם לבסיס להצלחה בעתיד.

אתם מוזמנים להיכנס אל עמוד הפעילויות של שעת הקוד ולגלות אילו דברים הילדים שלכם יכולים לעשות ואיך אפשר ללמד אותם לתכנת בדרך קלה ומהנה.

הפעילויות של שעת הקוד אינן מסתכמות בתכנות בלבד, אלא מקיפות מגוון של מקצועות טכנולוגיים ומדעיים, רובוטיקה ועוד שלל פעילויות העשרה מהנות.  פרויקט שעת הקוד הפך לפופולרי כל-כך שאפילו ארגוני מורים החלו להמליץ לחבריהם להשתתף בו, כמו למשל ברשימת הפעלות שעת הקוד המומלצות לתלמידים.

הן האתר Code.org וכן האתר של שעת הקוד מלאים ברעיונות ייחודיים לפעילויות ביום מדעי המחשב – אך מה שהכי חשוב הוא המוטו המרכזי שלהם, והוא ההבנה שמדעי המחשב מתאימים לכל אחד!

אז איזו חוויה עליכם לספק לילדים שלכם שלא רק תסביר להם את זה, אלא תעניק להם התנסות מעשית חיובית שתוביל אותם להבין שמדעי המחשב מתאימים גם להם? יש לנו כמה הצעות בשבילכם.

שעה של חוויות התכנות

אם תרצו לערוך את אחת מן ההפעלות של שעת הקוד בבית הספר של הילדים שלכם, אתם מוזמנים להציע פעילות זאת לאחד מן המורים למדעי המחשב בבית הספר. החדשות הטובות הן שהפעלות אלה אינן כרוכות ברישום!

כשמציעים לילדיכם חוויה שימושית, ייחודית, בעלת ערך… מה החלק הטרנסצנדנטי ביותר בה?  כפי שהזכרנו בעבר, בכל הנוגע לחינוך ולהוראה, אנו מאמינים במודל של ויגודסקי. כלומר, לתפיסתנו יש לראות בתהליך החינוך וההוראה, על כל מרכיביו, תהליך אחד גדול של אינטראקציה אנושית. גישה זאת מאפשרת להורים ולמחנכים להתמקד בתהליך הלמידה של התלמידים, וזאת במקום להתייחס רק לתוצאה הסופית שלו – כפי שעובדת שיטת ההוראה הסטנדרטית מבוססת המבחנים למשל.

יוזמות כמו אלה ממקדות את תשומת הלב המלאה שלנו ושל הילדים שלנו בתהליך הלמידה עצמו והופכות את מלאכת הנחלת כישורי המאה ה-21 לקלה, יעילה ומהנה יותר.

גם אם הילדים שלכם אינם מתכוונים להקדיש את חייהם לפיתוח אפליקציות, לחוויית תכנות חיובית ובלתי נשכחת בשלב זה בחייהם תהיה תרומה גדולה להתפתחותם.

כל אחד יכול לתכנת וכל אחד יכול ליצור

מי יודע? עם המיומנויות והכלים אשר הילדים שלכם ירכשו בקורס היוטיוברים של Tekkie Uni, אולי אחד מהם יהפוך לג'יי לנו של עידן האינטרנט? או, לחליפין, אולי הילדים שלכם ימציאו משהו שיהפוך את חיי קהילתכם למאושרים יותר, כמו שעשתה נטלי המפטון עם האפליקציה שלה למלחמה בבריונות.

שעת הקוד מציעה לילדים מגוון רחב של פעילויות להעשרת חוויית התכנות שלהם. בסופו של דבר – בין אם תבחרו להשתמש במדריך שעת הקוד ובין אם לאו – מטרתה העיקרית של פלטפורמה זאת היא לאפשר לילדים ליהנות מחוויית תכנות מרתקת במרחב פתוח שיאפשר להם להיות עצמם ולהביא את אישיותם ואת כישוריהם לידי ביטוי ביצירת אפליקציות, סרטוני וידאו, רובוטים או  כל מני דברים מגניבים בסקראץ'.

מתכנתים בדרך מהנה וטבעית

גם המשחק האגדי, מיינקראפט, יכול לתרום לשעת הקוד של הילדים שלכם. כבר הזכרנו משחק זה כששוחחנו אתכם על יתרונות  הלמידה באמצעות משחקים. תכנות אינו חייב להיות משעמם, אך למעלה מכך – כדי להיות יעיל, תהליך הלמידה חייב להיות מהנה ככל הניתן עבור הילדים שלכם.

יוזמות כמו "שעת הקוד" או מגוון הקורסים המקוונים של Tekkie Uni (הפתוחים בפני הילדים שלכם), מוכיחים לעולם שלמידת תכנות בסביבה מהנה, אינטראקטיבית, בטוחה ופתוחה אינה סתם אגדה אלא מציאות ממשית.

הפיכת תהליך הלמידה למהנה מסמל אבן דרך היסטורית בתחום הוראת התכנות, וצמד האחים האחראים למהפכה זאת רואים בעיקרון הלמידה המהנה ערך עליון. אחת הדרכים הטובות ביותר לגרום לילדים להבין שתחום מדעי המחשב מתאים גם להם היא לצמצם את העומס העיוני הכרוך בהם ואת תחושת השעמום המיוחסת אליהם.

Tekkie Uni: הכינו את הילדים שלכם לעתיד

בהצטרפות לאחד מקורסי התכנות המקוונים של Tekkie Uni, הילדים שלכם יזכו ליצור דברים מעוררי השראה. קודם כל, הם ירכשו את כל הידע הנחוץ להם ממדריכים אמפתיים, שיעודדו אותם להפוך לגרסה הטובה ביותר של עצמם. בנוסף, הם ירכשו את היכולת להגדיר את חלומותיהם ויזכו במוטיבציה ובהשראה הנחוצים להגשמת חלומות אלה בעזרת תכנות ויצירתיות.

הם יוכלו להצטרף לקורס פיתוח האפליקציות לילדים ולפתח אפליקציות עוצרות נשימה שירשימו את חבריהם לכיתה (שלא לדבר על ההורים שלהם). אם הילדים שלכם מתחברים לעולם הרובוטיקה ותחרויות הרובוטיקה, אנו מזמינים אותם להצטרף לקורס הרובוטיקה שלנו לילדים וללמוד כיצד לתכנת רובוט LEGO Mindstorms EV3 וירטואלי משלהם!  אם הילדים שלכם נמצאים רק בתחילתו של המסע שלהם בעולם התכנות, אנחנו מזמינים אותם להצטרף לילדים אחרים מכל רחבי העולם ולהתחיל ללמוד תכנות בפלטפורמת סקראץ' המאוירת (אחת מן התוכנות הנהדרות שהזכרנו לפני כמה פסקאות).

וזה עוד לא הכול. אם יש לכם ילדים יצירתיים הנהנים מאור הזרקורים, לנו ב-Tekkie Uni יש קורס פופולרי ביותר להפקת סרטוני יוטיוב שנועד במיוחד בשבילם. בקורס היוטיוברים שלנו, הילדים שלכם ילמדו  לפתח ולשכלל רעיונות, לערוך סרטונים ולהפוך את מחשבותיהם לפעולות מעשיות.

האם אתם מוכנים להפתעה הגדולה המצפה לכם למראה הדברים המדהימים אשר הילדים שלכם יכולים ליצור? רוצים לעזור לילדים שלכם להפוך לכוכבי העל הבאים של הפעלת שעת הקוד הקרובה בבית הספר שלהם? העניקו להם את המתנה המדהימה הזאת. רשמו אותם לאחד מקורסי התכנות של Tekkie Uni והכינו אותם להצלחה כבר בעתיד הקרוב. הכול תלוי בכם!

תגובות

השאר תגובה