פתחו כישורי פתרון-בעיות
באמצעות חשיבה של מתכנתים

אמרנו פעמים רבות כי תכנות הוא הרבה יותר מאשר פיתוח של אפליקציה, תוכנה, או משחק וידאו בלבד. אם אתם קוראים קשובים של הבלוג שלנו, אתם כבר יודעים את היתרונות הרבים שילדים יכולים להשיג בעת יצירת יישום משלהם, או על ידי תכנון ועריכה של קטעי וידאו יצירתיים שהם הולכים להעלות לערוצי ה- YouTube שלהם. אבל בהזדמנות זו, אנחנו רוצים לקחת את הנושא הזה צעד אחד קדימה …

פתרון-בעיות הוא אחד הכישורים החשובים והנדרשים ביותר בכוח העבודה הנוכחי, וזה רק יגבר בעתיד. חברות וארגונים בכל התעשיות מחפשים אנשים שיכולים לחשוב כמתכנתים ולפתור בעיות על ידי החלת חשיבה ביקורתית ויצירתיות יחדיו.

אבל, איך נוכל לוודא שילדינו יקבלו את הכלים הנכונים היום, כדי להיות אנשים מהסוג הזה מחר? ומה זה אומר "לחשוב כמו מתכנת" אם הילדים שלנו יותר בקטע של אומנויות או מדעי הרוח?

חשיבה כמו מתכנת היא, איכשהו, לחשוב בצורה מתמשכת איך לחדש, איך לשפר את הדברים, איך להפוך תהליכים לקצרים יותר, וכיצד לנתח כל דבר בפרספקטיבה יצירתית ובונה.

אולי אתם כבר חושדים, פתרון-בעיות קשור מאוד ליכולת לחשוב כמו מתכנת. אם הילדים שלכם יבינו בגיל צעיר כיצד מתכנתים חושבים ויתחילו ליישם את החשיבה הזאת בחיי היומיום שלהם, בלי קשר לתחומים והנושאים שהם הכי אוהבים, הם יהפכו, כמעט באופן מידי, לפותרי בעיות מוצלחים יותר, ואפילו יסגלו לעצמם מספר תכונות מנהיגותיות שיסייעו להם בהמשך הדרך.

החלת דפוסי החשיבה של מתכנתים אינה משימה קשה; הילדים שלכם יכולים להתחיל בהבנת הגדרה פשוטה של אלגוריתם, על ידי כך שישתעשעו במספר פעילויות STEM מגניבות בבית, או אפילו על ידי הצטרפות לאחד השיעורים היוקרתיים אונליין בשידור חי של Tekkie Uni. האפשרות להפוך לפותרי בעיות נמצאת ממש מעבר לפינה והילדים שלכם יכולים ליהנות מכל היתרונות… נשמע לכם כמו הזדמנות שלא כדאי להתעלם ממנה, נכון?

עכשיו, בואו נראה איך אתם יכולים לעזור לילדים שלכם לחשוב כמו מתכנתים, איך הם יכולים לשלב את דפוסי החשיבה של מתכנתים ואיך הילדים שלכם יכולים לשפר את כישורי פתרון-הבעיות שלהם. מוכנים? בואו נצא לדרך!

כיצד לשפר את כישורי פתרון-הבעיות של ילדיכם

אתם כבר יודעים כמה חשוב לילדיכם לחזק את כישורי פתרון-הבעיות שלהם. השאלה כעת היא איך לעשות זאת. אנחנו רוצים שתישארו על רגועים, מכיוון שיש דרכים רבות להשיג מטרה זו, ופעילויות מרובות שאתם יכולים בקלות לעשות בבית עם הילדים שלכם כדי להפוך אותם לפותרי-בעיות יוצאי דופן.

למעשה, הנקודה החשובה ביותר היא: לעזור לילדיכם להבין שיש כמה נתיבים שהם יכולים לבחור כדי לפתור את אותה הבעיה. לכל בעיה שהם עלולים להתמודד איתה, יש מאות פתרונות פוטנציאליים. להבין את זה, אבל ממש להבין את זה, מקטין את הסיכויים שלהם להיות מתוסכלים, ומגביר את הביטחון-העצמי שלהם ואת ההערכה-העצמית.

אולי תצחקו על הפתרון הזה, אבל באופן כלשהו, אפילו משחקי וידאו יכולים להיות מועילים. האם שמעתם פעם על Minecraft Modding למשל? Mods של Minecraft הם שינויים והתאמות ששחקנים יכולים לעשות למשחק בפועל כדי להפוך אותו למעניין יותר, מאתגר ומעודד. כשהילדים שלכם יבינו שאם יש משהו שהם לא אוהבים, ניתן להתאימו או אפילו לשנותו, הם יבינו שכל דבר אפשרי ושכל בעיה ניתנת לתיקון.

מהצד השני, ישנן פעילויות STEM. STEM הוא שדה לימוד שנבנה ונועד להפוך את הלומדים לפותרי-בעיות מעשיים. לכן, אם אתם מעודדים את ילדיכם לעשות אחת או כמה פעילויות STEM שאנו הצגנו במאמר שפרסמנו בעבר הלא רחוק, הם יתחילו לראות כיצד מתכנתים חושבים, ואיך הם צריכים לפעול אם הם רוצים להיות פותרי-בעיות נודעים. פעילויות STEM אלה, ירחיבו את דעתם לאפשרויות חדשות ויאפשרו להם לגלות את הנתיבים המרובים שהם יכולים לבחור כדי לפתור בעיה ספציפית שהם עשויים להתמודד איתה.

אחרון חביב, תכנות יכול לעזור. כן, ברור שתכנות יכול לעזור. אם הילדים שלכם ילמדו לתכנת, הם ירכשו מספר רב של מיומנויות השייכות למאה ה-21 אשר יובילו אותם במסלול הנכון להפוך לפותרי-בעיות אמיתיים. אתם יכולים לתאר את הילדים שלכם מפתחים אפליקציה משלהם מאפס? או אולי מעצבים משחק מהנה שהם יכולים לשתף עם חבריהם לכיתה? ובכן, במשך כל התהליך, הם יהיו חייבים להתמודד עם אתגרים ובעיות, הם יצטרכו לחשוב על פתרונות יצירתיים, הצעות חדשניות, ודרכים ייחודיות להמשיך את עבודתם.

בקורסי האונליין שמוצעים על ידי Tekkie Uni, הילדים שלכם לא רק יקבלו את זה, אלא הם גם יקבלו את התמיכה והעידוד של מדריכים מאומנים-היטב אשר ילוו אותם לאורך כל הדרך ואשר תמיד ידרבנו אותם להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמם.

מדוע פתרון-בעיות כה חשוב עבור מתכנתים?

תשובה פשוטה לשאלה פשוטה: בגלל שתכנות (או קידוד) הוא הרבה מעבר לזה, הוא צורת חשיבה. לא כל המתכנתים מקדישים את חייהם לתכנות או לפיתוח יישומים. מתכנתים רבים הם חדשים ועובדים בתחומים שאינם אפילו קרובים לטכנולוגיה. אז מה המשמעות של כל זה? ובכן, המשמעות היא שתכנות ופתרון-בעיות קשורים באופן דו-כיווני.

איך? בואו נראה… באמצעות תכנות, יצירת יישום, או אפילו דרך פעילויות אוף-ליין מלהיבות שאתם יכולים לעשות בבית, הילדים שלכם יכולים לחזק את יכולתם לפתור בעיות. כמו כן, הם לא יוכלו להיות מתכנתים מוצלחים לגמרי אם המיומנות הזאת לא תהיה מספיק חזקה.

זו בדיוק הסיבה שבגללה אנו תומכים בלמידה מעשית. יש טונות של ראיות כי למידה מעשית מסייעת ללומדים לנסוע בכביש דו-כיווני זה בהצלחה, ובמקרה הספציפי שאנו עוסקים בו, להפוך לפותרי-בעיות תוך כדי תכנות, ומתכנתים תוך כדי הפיכתם לפותרי-בעיות. נשמע קסום, אבל קורסי התכנות המוצעים על ידי Tekkie Uni הם בעלי הצלחה מוכחת בתחום זה.

ובכן, למה פתרון-בעיות כל כך חשוב עבור תכנות? מכיוון שגמישות, יעילות וחדשנות הם שלושה דברים שמתכנתים צריכים ליישם בכל מה שהם עושים; באמצעות ההבנה של צד המשתמש ביצירה שלהם, כאשר הם מעצבים את חווית המשתמש הרצויה, ואפילו כשהם הופכים את הרעיון שלהם למציאות קונקרטית. פתרון-בעיות פירושו להתמקד בפתרון ולא בבעיה עצמה, ובתכנות זה הכרחי ביותר.

לפיכך, גמישות, יעילות וחדשנות, המחוברים לפתרון בעיות, הם שלושה מיומנויות שיהיו שימושיים עבור הילדים שלכם, ולא משנה באיזה תעשייה או תחום הם יחליטו להתמקד, או איזה מסלול קריירה הם יבחרו לעצמם.

חושבים כמו מתכנתים. משיגים מטרות.

לפתרון-בעיות וחשיבה של מתכנתים יש כמה יתרונות עבור הילדים שלכם, אבל יש הטבה אחת עיקרית ותגמול שאנחנו רוצים לדון בהם לעומק: השגת המטרות שלהם.

אין ויכוח, להיות בעלי יכולות הישגיים זו הטבה שאין עליה עוררין. אם הילדים שלכם יודעים (או לומדים) כיצד להגדיר את המטרות הכלליות והספציפיות שלהם, על מנת לעצב אסטרטגיה חזקה, שדרך טקטיקה יצירתית וחדשנית, תדרבן אותם אל התחושה הפנומנלית של הצלחה שמגיעה עם השגת המטרות הללו, אז… אתם תגדלו אדם עצמאי, מוצלח ובטוח בעצמו.

לחשוב כמו מתכנתים, ולפיכך, להיות מסוגלים לפתור בעיות, ילמד את הילדים שלכם את הערך העצום של סיום הפרויקטים שלהם, הובלתם לסוף מוצלח, ולהשגת מטרותיהם. למעשה, כל התהליך הזה יטפח בילדים שלכם רמות גבוהות של הערכה-עצמית וביטחון-עצמי, ויבהיר להם שכל דבר העולה על דעתם, וכל פרויקט שהם יכולים לדמיין הוא בר ביצוע.
תחשבו על זה באופן הבא: ראשית, הילדים שלכם באים הביתה עם רעיון מבריק שאף אחד לא חשב עליו קודם. אתם יכולים לתאר את התחושה שתהיה להם כאשר הם יראו את הרעיון הופך למציאות שכולם מדברים עליה? אתם יכול לדמיין כמה הם יתעודדו לפתור את כל הבעיות שהם עלולים לפגוש בדרכם, רק כדי לראות את הרעיון המשובח שלהם הופך לדבר אמיתי?

בקיצור: איך פתרון-בעיות יכול לסייע לילדיי בעתיד?

אם אתם מודאגים מתחושת השלמות וההצלחה של הילדים שלכם, תכנות נמצא כאן כדי להושיט לכם (ולהם) יד. תנו להם לחוות את הרגשת הלמידה על-ידי עשייה, והרשו להם להפוך להיות היוצרים המדהימים שהם תמיד היו.

לסיכום: לחשוב כמו מתכנתים ילמד את ילדיכם כיצד לפתור בעיות. פתרון-בעיות יאפשר לילדיכם להשיג את מטרותיהם. השגת המטרות שלהם תעניק להם כוח, הערכה-עצמית, כלים שימושיים, ובטחון-עצמי. כל הדברים שהוזכרו, יהפכו את ילדיכם למנהיגי העולם של המחר! כן, זה כל כך קל!

חיזוק כישורי פתרון-הבעיות שלהם על ידי לימוד תכנות!

אז מה אתם צריכים לעשות קודם? ובכן, הצעד הראשון הוא לדעת מה הילדים שלכם רוצים. להכיר אותם, לגלות את המניעים העמוקים ביותר שלהם ואת מטרות החיים שלהם. להבין מהשיחות שלכם עם הילדים שלכם אם הם אוהבים חקלאות, אם שהם אולי גיימרים מדהימים, אם הם בקטע של רובוטיקה, או אם הם רוצים לשנות את העולם על ידי יצירת יוזמה חברתית בעלת השפעה.

להכיר את הילדים שלכם הוא המפתח המאפשר להחליט איזה סוג פעילות אתם יכולים לעשות איתם, על מנת שיהפכו לפותרי-בעיות. כפי שאמרנו קודם, ישנן דרכים רבות להשיג את המטרה, אז אל תילחצו… הכל בר השגה!

מה שאנחנו באמת ממליצים, ללא קשר לתחביבים של הילדים שלכם, זה תכנות. כאשר ילדיכם לומדים כיצד לתכנת, כל עניין או תחביב שיש להם, מקבלים יותר כוח ועניין, מכיוון שהם יבינו את הדברים עוצרי הנשימה שהם יכולים לעשות בתוך התחום הספציפי הזה.

תנו לילדיכם לעשות, תנו לילדיכם להתאמן, אפשרו להם להפוך לגרסה הטובה ביותר של עצמם על ידי מתן כל תשומת הלב והמשאבים לרעיונות שלהם. רשמו את הקטנים שלכם לאחד מקורסי התכנות הרבים, 'לייב' אונליין ש-Tekkie Uni מציעה ותידהמו מההתקדמות המהירה שלהם, מהיכולת שלהם – שתופיע בקרוב – לפתור בעיות, ומהרעיונות והפרויקטים יוצאי-הדופן שלהם.

זה תלוי בכם. למה אתם מחכים?

תגובות

השאר תגובה